Spoločná elektroforéza s lidokainom, spoločná pomoc

Kĺbová elektroforéza s lidokaínom

Ochorenia kĺbov sú dosť závažné ochorenia, ktoré, pokiaľ sa nelieči, môžu spôsobiť zdravotné postihnutie. Aby ste tomu zabránili, mali by ste sa včas poradiť so svojím lekárom. Špecialista vykoná dôkladné vyšetrenie a diagnostikuje patológiu v ranom štádiu, zatiaľ čo tkanivo chrupavky ešte nebolo zničené. V tomto prípade je drogová terapia stále hlavnou metódou liečby a fyzioterapia, najmä kĺbová elektroforéza, môže zosilniť účinky liekov, znížiť ich dávkovanie a odstrániť niektoré nežiaduce reakcie…

Dnes sa táto jemná metóda fyzioterapie kĺbov často používa, pretože takmer 40% svetovej populácie trpí chorobami kĺbov..

Elektroforéza alebo ionoforéza je typ elektroterapie. Je založená na operácii jednosmerného prúdu, ktorá dodáva liečivá priamo na miesto lézie. Tento proces sa nazýva elektroforéza liekov..

Dodávanie liečiva do ohniska zápalu nastáva prostredníctvom dvoch elektród: katódy a anódy. Rôzne ovplyvňujú tkanivo chrupavky:

 1. Anóda má analgetickú, protizápalovú a decongestantovú aktivitu, čo je obzvlášť cenné pri exacerbácii chorôb kĺbov…
 2. Katóda má vazodilatačné a relaxačné účinky. Zlepšuje prietok krvi a metabolizmus v kĺboch ​​a okolitých tkanivách, čím prispieva k resorpcii infiltrátu.

Počas procedúr sa liek hromadí v horných vrstvách epidermy a pokračuje v tečení do kĺbov 14 až 20 dní…

Tento depozičný účinok úspešne zastavuje príznaky rôznych ochorení kĺbov:

 • artróza kolenného kĺbu (gonartróza);
 • dysplázia bedrového kĺbu u detí a dospelých;
 • medziobratlová osteoartróza;
 • poškodenie ramenného a lakťového kĺbu;
 • artróza členku a malých kĺbov chodidiel.

Lokálne použitie protizápalových a analgetík môže znížiť ich nepriaznivé účinky na gastrointestinálny trakt a telo.

Elektroforéza sa považuje za účinný postup. Ale ako každá metóda liečby má svoje indikácie a kontraindikácie, ktoré je potrebné brať do úvahy.

Ionoterapia umožňuje stimuláciu metabolizmu v postihnutých kĺbových tkanivách, aktivuje opravu chrupavky a bráni ďalšiemu ničeniu kĺbov..

Dermálne podávanie má jasné výhody oproti systémovej terapii alebo intramuskulárnej injekcii. Patria sem nasledujúce pozitívne veci:

 • bezpečné a bezbolestné ošetrenie;
 • akumulácia liečivej látky v tkanivách (tvorba depotu);
 • predĺženie terapeutického účinku na tri týždne;
 • podávanie liečiv priamo na miesto zápalu;
 • dlhodobý terapeutický účinok lieku, keď vstupuje do tela obchádzaním žalúdka a čriev.

Je potrebné poznamenať, že nie všetky lieky sa môžu podávať týmto spôsobom..

Napriek jedinečným vlastnostiam iónovej terapie existuje mnoho kontraindikácií tohto postupu: zhubné bujnenie, horúčka, prítomnosť kardiostimulátora, ložiská purulentného a zápalového procesu, exacerbácia bronchiálnej astmy, kožné ochorenia a zranenia v mieste…

Menštruačné krvácanie nie je jasnou kontraindikáciou postupu v prípade elektroforézy kĺbov končatín, ale mali by sa uviesť kritické dni ošetrujúceho lekára…

Kontraindikácie môžu byť tiež neznášanlivosťou na liek používaný počas postupu. V takom prípade by sa malo liečivo nahradiť iným liekom, ktorý je nealergénny a má podobné účinky..

Hlavnými faktormi pri výbere počtu postupov, ich trvania a spôsobu iónovej terapie sú typ ochorenia kĺbov a používaný liek. Liečebný režim môže určiť iba ošetrujúci lekár.

Ak z nejakého dôvodu prebiehajú elektroforetické sedenia doma, je potrebná predchádzajúca konzultácia s lekárom..

Moderná medicína používa niekoľko druhov ionoterapie. Líšia sa spôsobom podávania liekov a typu elektrického účinku. Existujú štyri základné metódy elektroforézy:

 1. galvanický.
 2. kúpeľ.
 3. brušnej.
 4. stredná.

Galvanické alebo kúpeľové techniky sú najbežnejšou liečbou kĺbov, o ktorej budeme hovoriť podrobnejšie.

Toto ošetrenie zahŕňa použitie špeciálnych gázových vankúšikov zložených do niekoľkých vrstiev a nasýtených liečebným roztokom. Na tieto účely sa niekedy namiesto tkaniny používa filtračný papier..

Tesnenia namočené v lieku sa nanášajú na obe strany kĺbu a mali by mať rovnakú veľkosť. Umiestnenie elektród pre rôzne patológie kĺbov je znázornené na obrázku..

V prípade elektroforézy dochádza k terapeutickému účinku na pozadí vyváženého účinku kladne a záporne nabitých elektród. Pri kolennej artróze (gonartróza) sú elektródy umiestnené zvonku a vo vnútri kĺbu. Rovnaký nástroj na umiestnenie doštičiek je určený na ošetrenie členkových kĺbov. Anóda zaisťuje zníženie analgézie a edémov, katóda uľahčuje zápal a zlepšuje mikrocirkuláciu.

Použitie elektrického prúdu, ktorý urýchľuje dodávanie liečiv na miesto lézie, nevyžaduje žiadne úsilie pacienta ani predchádzajúcu prípravu. Okrem toho je tento postup účinný a umožňuje vám znížiť dávku liekov.

Ionoforéza je všestranný spôsob boja proti chorobám kĺbov. Poloha kĺbu a hĺbka svalovej vrstvy nad ňou nie sú pre liečivý účinok relevantné. Preto sa ionoforéza považuje za účinný spôsob liečby koartrózy..

Úľavy od bolesti, protizápalové masti a abrazíva často nemajú požadovaný účinok a tabletové formy majú mnoho kontraindikácií. V týchto prípadoch bude elektroforéza najlepším liekom na ochorenie bedier.

Na liečbu koartrózy sa stredná podložka umiestni na prednú časť stehna, druhú na zadnú časť kĺbu, do oblasti sedacej časti. V mieste lokalizácie bolesti je nainštalovaná anóda s gázou zvlhčenou novokainom alebo lidokaínom…

Ramenný kĺb je jedným z najrušnejších kĺbov. Bolesť a obmedzenie pohyblivosti v tejto oblasti spôsobujú veľké nepohodlie pacientov a znižujú účinnosť. Ak analgetiká nemajú žiadny účinok, k záchrane dôjde elektroforéza.

Hardvérové ​​podávanie liekov umožňuje dodávanie analgetík priamo na miesto zápalu, čím sa obchádza všeobecný krvný obeh. Lokálne terapeutické účinky do 12 až 15 minút pomáhajú zmierniť opuchy a bolesti kĺbov.

Pred začatím relácie si pacient buď sadá alebo leží. Počas procedúry sú tesnenia umiestnené pred a za ramenný kĺb. V prípade zranenia lakťa alebo zápästia sú elektródy umiestnené na vonkajšom a vnútornom povrchu postihnutej oblasti. Na liečenie chorôb kefiek sa na dlaň a chrbát umiestnia vankúšiky.

Trvanie spoločných postupov obvykle nepresahuje 30 minút a prúd nepresahuje 20 mA. Liečebný kurz pozostáva z 10 – 20 sedení.

Tento postup sa používa tak často ako galvanická iónová terapia. Je obzvlášť účinný pri liečbe malých kĺbov rúk a nôh, členkov alebo lakťov..

Pri súčasnom spracovaní sa teplý roztok naleje do špeciálnej nádoby so zabudovanými elektródami a ponorí sa do postihnutej končatiny. Relácia zvyčajne trvá najmenej pol hodiny pri prúde asi 30 mA.

Vápniková ionoterapia sa považuje za jeden z najúčinnejších postupov pri liečbe dysplázie bedrového kĺbu u dojčiat. Ionoforéza sa zvyčajne podáva malým deťom ako súčasť komplexnej liečby. Súčasný účinok umožňuje, aby sa liek dodával priamo do postihnutého kĺbu bez potreby orálnych tabliet..

Na dosiahnutie trvalých výsledkov je potrebných viac liečebných cyklov vrátane najmenej 10 sedení. Metódu detskej elektroforézy určuje pediater. Dĺžka liečby závisí od veku dieťaťa a pohybuje sa od 10 do 20 minút.

Ionoforéza kúpeľa je najvhodnejšou liečebnou metódou pre malé deti. Dieťa sa umiestni do nádoby s vyhrievaným terapeutickým roztokom, ktorý prechádza veľmi slabým elektrickým prúdom. Manipulácia netrvá dlhšie ako 10 – 15 minút.

Liečba kalciových iónov pre vrodenú dyspláziu bedrového kĺbu u detí je cennou alternatívou k systémovému predpisovaniu. Elektroforéza je povolená od prvých dní života dieťaťa, keď môžu byť nežiaduce iné spôsoby podania liečiva..

Je zrejmé, že hardvérové ​​podávanie vápnika má oproti iným terapeutickým prístupom niekoľko výhod. Napriek zjavnej bezpečnosti postupu má niekoľko kontraindikácií:

 • alergická reakcia na vápnik u detí alebo elektrický šok;
 • krehkosť stien krvných ciev;
 • onkológia;
 • diatéza a dermatitída všetkých druhov;
 • zápalový proces sprevádzaný horúčkou.

Ak sa na povrchu pokožky vyskytujú lézie, na ktorých je potrebné použiť elektródy, je lepšie postup galvanizácie opustiť..

Elektroforéza na liečbu kĺbov je doteraz jedným z najúčinnejších a neškodných postupov. Táto lacná a účinná metóda liečby s anamnézou viac ako 200 rokov môže krátkodobo zmierniť bolesť a chrániť kĺby pred ďalším zničením. Okrem toho sa zariadenie na iontovú terapiu môže vďaka svojej jednoduchosti a bezpečnosti používať doma..

Elektroforéza pre detskú dyspláziu bedrového kĺbu

Elektroforéza je nevyhnutnou súčasťou komplexnej liečby nasledujúcich chorôb:

 • osteochondrosis,
 • bedrovej alebo krčnej chrbtice prietrže,
 • dysplázia bedra,
 • choroby kolena.

Svetová zdravotnícka organizácia odporúča holistický prístup k liečbe týchto stavov, ktorý zahŕňa elektroforézu, parafín, masáže a ďalšiu fyzioterapiu..

Elektroforéza obnovuje funkcie bedra a ďalších kĺbov, znižuje syndróm bolesti, skracuje rehabilitáciu..

Elektroforéza by sa mala používať na základe základnej terapie. Je dôležité pochopiť princíp elektroforézy, pretože stojí za pochopenie špecifík bedrového ochorenia.

Nástup dysplázie bedrového kĺbu priamo súvisí s vývojovými problémami v niektorých oblastiach kĺbu. Tieto nezrovnalosti sa vyjadria:

 • mierne formovanie dutín kĺbov,
 • slabosť svalov alebo väzov.

Pri dysplázii bedra existuje tendencia k femorálnemu premiestneniu do panvových orgánov. To vedie k dislokácii bedra..

Ak je diagnóza oneskorená a liečba sa predtým neuskutočnila, môže sa pri dysplázii bedra vyvinúť deformujúca artróza. U detí táto situácia povedie k zdravotnému postihnutiu a neustálej bolesti.

Oblasti tkaniva chrupavky sú poškodené a kosti sú roztavené, čo vedie k charakteristickej nepohyblivosti končatín. Preto je nevyhnutná včasná diagnostika detí a dospelých s dyspláziou bedra.

Vznik osteochondrózy bedrovej alebo krčnej chrbtice sa vysvetľuje takto:

 • preťaženie miechy,
 • starnutie medzistavcových platničiek,
 • porucha alebo kompresia jadra buničiny.

Po prvé, osteochondróza je výsledkom zaťaženia, ktorému je vystavený medzistavcový disk. Nádoby sú stlačené, čo znižuje jeho regeneračnú kapacitu a narúša ju.

V konečných štádiách choroby, ovplyvňujúcich krčnú alebo bedrovú chrbticu, sa deformácia týka stavcov a kostí..

Cieľom tela je preto znížiť zaťaženie stavcov zväčšením jeho plochy. Nasledujúce procesy prebiehajú:

 1. zhoršený prietok krvi do tepien v blízkosti chrbtice,
 2. znížená pohyblivosť chrbtice,
 3. vyskytuje sa deformujúca artróza alebo medziobratlová hernia.

Kýla akejkoľvek chrbtice sa vyznačuje vyčnievaním jadra buničiny z medzistavcových platničiek. To vedie k stlačeniu miechy, krvných ciev a nervov..

Osteoartritída kolena sa vyvíja s dlhým a ťažkým zaťažením dolných končatín. Podobne ako pri osteochondróze, poruchy prívodu krvi do chrupavky vedú k zmenám chrupavky a nadmernému spojivovému tkanivu..

Trenie kĺbov sa prejavuje bolesťou a vývojom úplnej imobilizácie kolenného kĺbu.

Elektroforéza je zariadenie, ktoré lieči rôzne choroby podávaním liekov pomocou jednosmerného nízkeho napätia.

Látka sa akumuluje lokálne a je aktívna približne tri týždne. Liečba poskytuje samotný prúd a zlepšuje:

 • metabolizmus,
 • prietok krvi,
 • lymfatický obeh,
 • imunologická odolnosť tkanív.

Okrem toho, expozícia jednosmerným prúdom zvyšuje účinok lieku, dokonca aj v malom množstve. To umožňuje dosiahnutie terapeutického účinku pri minimálnom množstve liečiva..

Hlavnou výhodou použitia lieku s elektrickou energiou je spotový efekt, ktorý zabraňuje väčšine komplikácií.

Účinnosť liečiva elektroforézou je priamo závislá od jeho zložiek a rozpúšťadla. Preto sa odporúča používať produkty, ktoré boli špeciálne navrhnuté pre elektroforézu, ako napríklad karipazim.

Elektroforéza by sa mala používať pri nasledujúcich chorobách:

 1. osteochondrosis,
 2. prietrž v bedrovej alebo krčnej chrbtici,
 3. poranenie kolena,
 4. dysplázia bedrového kĺbu a iné.

Na podanie lieku musíte najprv navlhčiť špeciálnou špongiou umiestnenou pod elektródou. Pri vystavení elektrickému prúdu sa roztok liečiva rozloží na ióny, ktoré sa nakoniec vyvinú na komplexy, ktoré interagujú s vodou. Ióny migrujú zo záporného na kladný pól elektrického poľa a naopak.

Po určitej dobe vstúpia do mikrociev (kapilár) uvoľnených z ľudského tela do 18 až 25 dní. Elektroforéza sa vykonáva v kurzoch, každý kurz počas 10 – 18 relácií.

Počas elektroforézy má človek zvyčajne mierne pocity mravčenia. Ak sa pri aplikácii elektród vyskytnú sťažnosti na bolesť alebo pocit pálenia, mali by ste znížiť napätie.

Vďaka základným tkanivám a pokožke prechádzajú komplexy cez nich a poskytujú liečivý účinok. Na zefektívnenie elektroforézy sa používajú tepelné postupy, napríklad:

Ozokerit je voskovitá homogénna hmota hnedej alebo čiernej farby. Programy sa zobrazujú deťom a dospelým. Rovnako ako parafín, aj ozokerit má mechanické aj tepelné účinky. Ozokerit má určité chemické účinky v dôsledku biologicky aktívnych látok. Parafín takéto látky neobsahuje.

Ako viete, biely parafín má tendenciu zahrievať postihnuté oblasti, keď dochádza k dysplázii. Parafín ovplyvňuje najhlbšie vrstvy pokožky. Okrem toho sa parafín používa aj ako činidlo proti starnutiu..

Parafín má veľa pozitívnych vlastností. Biely parafín sa používa na liečbu detí, pretože je šetrný k životnému prostrediu a neobsahuje žiadne škodlivé nečistoty.

Pri podávaní liečebného komplexu deťom je najlepšie mať ho súčasne v špecifickom zdravotníckom zariadení. Ak lekár predpísal masáž, parafín a elektroforézu, postupy by sa mali robiť každý deň v tomto poradí..

Ak nie je možné všetky tieto postupy vykonať v pravý čas, niektorí lekári navrhujú, aby ste ich vykonali doma. V tomto prípade sa elektroforéza uskutočňuje pomocou prístroja, aký sa používa na klinikách..

Terapeutická liečba dysplázie bedrového kĺbu by sa mala začať elektroforézou s redukciou karipazímu, po ňom a pred ňou. Tento liek uvoľňuje svaly, ktoré držia zlú bedrovú kosť.

Takto je možné znížiť traumu, keď je bedra opravená a fixačná liečba sa zlepšuje, keď je dysplázia bedra. Ale aj po znížení liečby lekári odporúčajú elektroforézu pri dysplázii bedra.

Caripazim obsahuje šťavu z papáje, ktorá znižuje deformáciu buniek a tkanív. Obnovuje tiež funkciu kĺbov a zabraňuje rozvoju osteoartritídy.

Caripazim zlepšuje produkciu kolagénu a elastínu, zložiek chrupavky. Elektroforéza karipazímov stimuluje prietok krvi v chrupavkách, čo urýchľuje proces regenerácie a sťažuje zbavenie sa dysplázie bedrového kĺbu..

Keď sa zlepšuje prietok krvi chrupavky, primárne štádium tvorby artikulárnej artrózy sa eliminuje. Zvýšená syntéza kolagénu a elastínu blokuje poškodenie kolenného kĺbu. Pôsobenie karipazimu bráni zadržiavaniu kolenného kĺbu.

Pri osteochondróze bedrovej alebo krčnej chrbtice ovplyvňuje elektroforéza karipazímom príčinu..

Táto fyzioterapia na osteochondrózu dobre obnovuje prísun krvi do ciev medzistavcových platničiek, zlepšuje regeneračné procesy…

Začiatok rastu kostí a celkový vývoj osteochondrózy je spomalený. Pri liečbe medziobratlovej bedrovej alebo krčnej prietrže je hlavným účinkom elektroforézy karipazímu zmäkčenie prietrže..

Osteochondróza je dystrofické ochorenie postihujúce všetky tkanivá kĺbového komplexu vrátane chrupavky a kosti. Takéto zmeny sa môžu vyskytnúť v akomkoľvek kĺbe, ale najčastejšie sa výraz „osteochondróza“ vzťahuje na medzistavcové kĺby chrbtice…

Čo sa stane s touto chorobou? Medzi stavcami je chrupavkový disk s vlastnosťami pohlcujúcimi nárazy. V dôsledku dystrofických zmien (strata tekutín atď.) Chrupavka stráca tvar a elastické vlastnosti. Medzistavcový priestor sa zužuje a spôsobuje poškodenie miechových nervov a bolesti.

Ochorenie môže postihnúť všetky časti chrbtice, ale najčastejšie bedrové a krčné oblasti.

Elektroforéza je typom fyzioterapeutickej liečby. Jeho podstatou je elektroforéza, metóda injekcie liečiva pod kožu alebo sliznicu. Liek sa aplikuje na elektródy, preniká do hlbokých vrstiev tkanív v dôsledku priameho elektrického prúdu a vytvára tam účinok. Elektrická vodivosť pokožky je nízka, čo umožňuje, aby prúd prešiel potom a mazovými žľazami..

Tento spôsob podania má zrejmé výhody:

 • lieky sa podávajú presne tam, kde by mali byť;
 • na rozdiel od injekčného užívania drog je elektroforéza bezbolestná;
 • lieky neprechádzajú gastrointestinálnym traktom, čo znižuje pravdepodobnosť vedľajších účinkov;
 • pravdepodobne dlhšiu expozíciu lieku v dôsledku vytvárania skladu lieku v tkanivách;
 • účinok samotného slaboprúdu má určité analgetické a protizápalové účinky.

Hlavnými kontraindikáciami tejto fyzioterapeutickej manipulácie sú pustulárne a alergické kožné poruchy v mieste aplikácie, kožné rany, neznášanlivosť na existujúce alebo použité lieky..

Ako sa vykonáva elektroforéza? Elektródové platne sú umiestnené na koži v určitej vzdialenosti od seba. Medzi platne a pokožku sa vložia gázové vložky nasiaknuté v medicíne. Po aplikácii elektród sa môže vyskytnúť mierny pocit brnenia. Trvanie ošetrenia a dávka látky, ktorá sa má použiť, sú uvedené v osobitných tabuľkách.

Novokain je lokálne anestetikum, zv. liek, ktorý narušuje produkciu bolestivých impulzov pozdĺž nervového vlákna, ak vstupuje do tela blízko nervu. Iným názvom tohto lieku je prokaín hydrochlorid, prokaín..

Topické anestetiká sa široko používajú pri menších chirurgických zákrokoch, v zubnom lekárstve a tiež v neurológii pre syndrómy bolesti v krčku maternice a lumbosakrálnej chrbtici…

Novocaine je počas elektroforézy bezpečnejší ako lidokaín, pretože má nižšie riziko náhodného predávkovania. Faktom je, že maximálna dávka 0,5% novokainu je 150 ml a 2% lidokaínu je 10 ml..

Elektroforéza je možná v prítomnosti osteochondrózy krčka maternice, pasu a iných častí chrbtice. Zvážte použitie vo vzorke krčnej chrbtice. 0,25 až 0,5 percenta. Novokain, poháňaný elektrickým prúdom, preniká hlboko do tkanív krku do miechových nervov a poskytuje analgetický účinok.

Vzhľadom na to, že orálne anestetiká pre osteochondrózu sú škodlivé pre žalúdok, môže tento spôsob podania anestetika znížiť zaťaženie gastrointestinálnej sliznice…

Opakujúce sa postupy umožňujú osobe vyrovnať sa s bolesťou po celú dobu exacerbácie, s minimálnymi vedľajšími účinkami na organizmus..

Elektroforéza s novokainom je teda účinnou metódou na zmiernenie bolesti pri osteochondróze krčnej, hrudnej a lumbosakrálnej chrbtice na nízkej strane…

Liečba kĺbových patológií nie je úplná bez fyzioterapeutických procedúr. Zároveň sú vysoko účinné spôsoby dodávania liečiv do tkanív. Preto budeme ďalej podrobne skúmať vlastnosti elektroforézy pri fetálnej osteochondróze plodu a iných kožných poruchách…

elektroforéza – fyzioterapia, pri ktorej je telo vystavené jednosmernému prúdu. Toto je doplnené podávaním rôznych liekov cez pokožku.

pomôcť. Procedúra sa používa na komplexnú liečbu rôznych chorôb.

Táto metóda je obzvlášť populárna v reumatológii, pretože elektroforetické ošetrenie kĺbov má nasledujúce pozitívne účinky:

 1. Zníženie zápalu.
 2. Vyprázdnenie a úľava od bolesti.
 3. Zlepšuje mikrocirkuláciu krvi.
 4. Urýchľuje regeneráciu tkanív.
 5. Normalizácia svalového tonusu.
 6. Podpora výroby biologicky aktívnych látok.
 7. Aktivácia imunitných síl tela.

Podstata účinku spočíva v tom, že lieky potom prenikajú cez pokožku a akumulujú sa čo najviac v postihnutej oblasti. V tomto prípade je dávka niekoľkokrát vyššia ako perorálna alebo injekčná dávka.

Podstatou metódy je vytvorenie oblasti pre obrat liekov

Elektroforéza sa preto považuje za relatívne účinnú liečbu..

tiež postup je bezpečný, pretože liek vstupuje do miesta zápalu okamžite obchádzajúc gastrointestinálny trakt a prakticky nespôsobuje žiadne vedľajšie účinky. Táto vlastnosť umožňuje elektroforézu prietrže alebo inej patológie kĺbov u ľudí trpiacich rôznymi gastrointestinálnymi poruchami.

Pri nasledujúcich poruchách pohybového ústrojenstva sa ukázala ako účinná elektroforéza:

Účinné v mnohých patológiách ODE

Elektroforéza sa používa aj u detí a dospelých na dyspláziu bedrového kĺbu, rehabilitáciu po operácii, úraz, endoprotézu..

Dotkneme sa otázky osobitne, Je možné vykonať elektroforézu pomocou lumbálnej miechy. Nielen možné, ale potrebné. Táto patológia je priamou indikáciou s použitím podobného spôsobu liečby.

Faktom je, že medzistavcové platničky nemajú krvný obeh a živiny dostávajú difúziou z okolitých krvných ciev.

Pretože disk počas kýly podlieha patologickým zmenám, už nie je schopný absorbovať rovnakú účinnosť potrebných látok vrátane obehových liekov…

V tomto kontexte majú orálne lieky v tejto situácii nízku účinnosť. Vstrekovanie je traumatickým a nebezpečným postupom v chrbtici.

Je široko používaný pri liečbe medzistavcových kýly

Elektroforéza tiež umožňuje, aby sa najvyššia dávka liečiva podávala priamo na postihnutý disk, pretože znižuje zápal, bolesť, kŕče a znižuje výčnelok…

Pri predpisovaní fyzioterapeutického postupu predpisuje ošetrujúci lekár aj lieky potrebné na jeho vykonanie.

pomôcť. Výber liekov závisí od typu ochorenia, závažnosti patologického procesu a individuálnych charakteristík tela pacienta…

Nasledujúce elektrostatické varianty sa bežne používajú na elektroforézu miechy a iných patologických stavov ODE:

 1. Elektroforéza s novokainom, lidokaínom – sa používajú na dosiahnutie analgetických účinkov pri syndróme závažnej bolesti rôzneho pôvodu.
 2. S lidaze – Podieľa sa na rozklade kyseliny hyalurónovej a pomáha normalizovať sekréciu synoviálnej tekutiny.
 3. S vápnikom – sa podieľa na mnohých chemických procesoch v tele a je nevyhnutný pre tvorbu štruktúry kostí. Často sa používa na liečbu dysplázie bedra..
 4. S Eufillinom – Používa sa na liečbu mnohých patologických stavov ODA (osteochondróza, hernie, artritída atď.), Pretože aktívne zložky liečiva účinne eliminujú patologické príznaky choroby saturáciou tkaniva chrupavky…
 5. S hydrokortizónom – Postup s týmto liekom pomáha odstraňovať bolesť, opuchy, zápaly, normalizovať svalový tonus, regeneráciu tkanív a zlepšovať trofizmus. Účinné v prípadoch artrózy, artritídy, osteochondrózy, meniscopatie, traumy.
 6. S Dimexidum – má antibakteriálne, analgetické a protizápalové vlastnosti. S jeho pomocou liečia osteochondrózu, artritídu, artrózu a ďalšie patologické ochorenia kĺbov..
 7. S Karipazimom – Používa sa na liečbu patológií chrbtice a kĺbov. Tento liek sa bežne používa na elektroforézu medzistavcových prietrží, pretože môže eliminovať bolesť, opuchy, zápaly, zmierniť a zmierniť protrúziu odstránením kompresie nervových vlákien…
 8. Riešenie bischofit – nasýti kosti a chrupavku esenciálnymi stopovými prvkami. Používa sa na artrózu, osteoporózu a po artroplastike.

Výber lieku závisí od typu choroby

rôzny chondroprotektoriai, pretože prispievajú k regenerácii tkanív a obnoveniu funkčných schopností kĺbových kĺbov.

Postup pri uskutočňovaní terapeutického sedenia je pomerne jednoduchý a nevyžaduje osobitnú prípravu pacienta.

Pozrime sa na príklad vykonávania elektroforézy s hydrokortizónom na kolennom kĺbe:

Umiestnenie vankúšov na poškodenom kolene

Táto tabuľka relácií sa používa na liečenie všetkých kĺbov a ochorení ODA.

však pre elektroforézu s lumbálnou spinálnou prietržou sú rozpery s liečivom umiestnené trochu inak: jedno je umiestnené na boľavé miesto a druhé je pod postihnutým segmentom chrbtice alebo na bokoch.

Táto terapeutická metóda je univerzálna, ale nemôže sa použiť vo všetkých prípadoch..

Kontraindikácie pre elektroforézu existujú také okolnosti:

Má širokú škálu kontraindikácií

Elektroforéza u pacientov so septickou, psoriatickou a viscerálnou etiológiou je zakázaná.

Je to dôležité! Fyzioterapiu nemožno kombinovať so silnými metódami, ktoré zahŕňajú induktometriu, ultrafialové žiarenie, komprimáciu bahna..

Táto technika je široko používaná v pediatrii na liečenie rôznych chorôb..

pomôcť. Charakteristickým rysom metódy je bezpečnosť a účinnosť u detí.

V detskej ortopédii sa fyzioterapeutická metóda používa na liečbu nasledujúcich chorôb:

 1. Vrodená medzistavcová prietrž.
 2. Poškodenie svalového tonusu.
 3. Poranenia pri narodení.
 4. Vrodená dislokácia bedra.

Vhodný pre akýkoľvek vek dieťaťa.

Táto technika sa tiež používa na opravu vývoja spojivového tkaniva Move & Flex pri dysplázii bedra..

Podobný typ fyzioterapie je možné venovať starším deťom a dojčatám.

Elektroforéza je účinná liečba kĺbových patológií s vysokým terapeutickým účinkom, bezpečnosťou a minimálnou pravdepodobnosťou vedľajších účinkov..

Liečba chorôb kĺbov je dlhý proces. Váš lekár vám môže predpísať elektroforézu, aby sa zabezpečil lepší tok liekov do problémovej oblasti. Jedná sa o bezbolestný a cenovo dostupný postup, ktorý má pozitívny vplyv na lakte, členok, koleno a rameno.

Elektroforéza je indikovaná pri nasledujúcich ochoreniach kĺbov:

 • osteoporóza;
 • dysplázia bedra;
 • artróza počas remisie alebo exacerbácie;
 • zápalové procesy rôzneho pôvodu;
 • obdobie zotavenia po operácii, traume, artroplastike.

Návrat na obsah

Elektroforéza umožňuje liečivu hromadiť sa v horných vrstvách kože a potom postupne vstúpiť do kĺbového tkaniva po dobu 2 až 3 týždňov…

Pomocou jednosmerného prúdu drogy prenikajú priamo do postihnutej oblasti..

Princíp činnosti je založený na priamom účinku prúdu v priamo ovplyvnenej oblasti. Počas procedúry sa liek dodáva do miesta lézie pomocou anódy a katódy. Tento jav sa nazýva elektroforéza liekov. Účinky na tkanivo chrupavky:

 • Katóda uvoľňuje a rozširuje krvné cievy. Zvyšuje prietok krvi a metabolizmus v priľahlých oblastiach, urýchľuje resorpciu infiltrátu.
 • Anóda odstraňuje bolesť, opuchy a zápaly, pričom počas exacerbácie uprednostňuje problémovú oblasť.

Návrat na obsah

Výber liekov závisí od diagnózy a štádia ochorenia. Na dosiahnutie lepšej stimulácie svalov sa môžu podávať viaceré lieky súčasne. Napríklad sa prostredníctvom anódy zavedie katóda obsahujúca novokain a zavedie sa analgín. Lieky s vysokou koncentráciou sa musia riediť. Pri elektroforéze kolenného kĺbu:

 • Chondoprotektory na regeneráciu chrupavky po zlomeninách, endoprotézach alebo poraneniach menisku.
 • Analgin alebo hydrokortizón na liečenie bolesti a zápalu.
 • Olejový roztok propolisu na spomalenie rozvoja osteoporózy, aktiváciu produkcie enzýmov.
 • Roztok s Dimexidum na kolennom, ramennom alebo členkovom kĺbe. Používa sa na účinné zmiernenie bolesti.
 • Biskupský minerál na obohatenie tkaniva dôležitými mikroživinami. Používa sa na artrózu, osteoporózu a po nahradení kĺbov.

Návrat na obsah

Sestra fyzioterapeutickej miestnosti aplikuje potrebné lieky na elektródové vankúšiky a vyberie optimálne umiestnenie elektród. Počas vystavenia elektrickému poľu požadované látky prenikajú do tela cez kožu, čo pozitívne ovplyvňuje patológiu v blízkosti miesta vpichu. Táto technika má niekoľko výhod:

 • Tým sa zabráni nepriaznivým účinkom liečiva na gastrointestinálny, lymfatický a sekrečný systém..
 • Liek nie je ničený, ale vstupuje do lokalizovaného miesta bez toho, aby bola ohrozená účinnosť.
 • Znížené riziko predávkovania.
 • Schopnosť mazať všetky kĺby, vrátane prstov, členkov, lakťov a kolien.
 • Dlhodobé pôsobenie v dôsledku hromadenia dôležitých látok v povrchových vrstvách epidermy.
 • Schopnosť podávať chemicky aktívne liečivo.

Návrat na obsah

Kontraindikácie:

V prípade silného opuchu kĺbu sa postup nevykonáva.

 • silné opuchy kĺbov;
 • miestne zvýšenie teploty;
 • abnormálna akumulácia tekutiny v kĺbe;
 • podvrtnutie kolena;
 • niektoré typy artritídy (septická, psoriatická, kĺbovo-viscerálna);
 • individuálna intolerancia použitých liekov;
 • exacerbácia alebo závažný zápal artritídy, burzitída, synovitída kolenného kĺbu a priľahlých tkanív.

Kombinácia elektroforézy so silnými postupmi, ako je stlačenie bahna, UV žiarenie, induktometria, je zakázaná. Počet relácií určuje lekár.

Návrat na obsah

Moderné lieky sú dosť mobilné, takže sa môžu užívať doma. Všetky odporúčania pomáhajú zrýchliť metabolické procesy, aktívne opraviť tkanivo chrupavky a spomaliť ďalšie poškodenie kĺbov. Elektroforéza sa vyžaduje pri artritíde prsta, členku alebo lakťa. Tento nástroj má niekoľko výhod oproti injekčnému podaniu lieku.

Nevýhodami tejto metódy sú obmedzené používanie liekov, ako aj neschopnosť používať kardiostimulátory, rakovina, exacerbácia astmy a stavy kože. Ak je poškodená integrita kože, budete musieť prieťah odložiť až do úplného zahojenia rán alebo rezov..

Leave a Reply