Stlačenie kolena počas liečby kolenného kĺbu

Trhliny na ceste: Prečo je prasknutá cesta

Mnoho ľudí, ktorí sú oboznámení s muskuloskeletálnymi patológiami, je oboznámených s praskaním kolenného kĺbu počas pohybu. V medicíne je tento jav označený ako – krepitus kolenného kĺbu..

Konkrétne, krepitus je akýkoľvek zvuk, ktorý zaznie v kolennom kĺbe pri chôdzi, drepe, vyrovnávaní alebo ohýbaní. Praskanie, kliknutia, hrkálka, praskanie – to všetko sa dá nazvať jedným všeobecným pojmom pre krepitus. Prečo to vyjde, stojí za to sa obávať a ako sa toho zbaviť?

Crepitus môže byť spôsobený mnohými faktormi. Mali by ste rozlišovať medzi náhodným praskaním kolena, ku ktorému dochádza počas cvičenia alebo cvičenia, ktoré nie je sprevádzané bolesťou, a normálnym praskaním alebo praskaním, keď pacient pociťuje rôznu mieru bolesti kolena…

Prečo sú cesty roztrhané

Hlavné dôvody, ktoré môžu spôsobiť praskanie vozovky, sú:

 • Poranenia dolných končatín postihujúce kĺb;
 • Rozšírenie kolena;
 • Degeneratívne zmeny v tkanivách patelly;
 • Roztrhnutie kĺbovej kapsuly;
 • Kĺbové patológie, ako je artróza, artritída a ich rôzne formy;
 • Protézy kolien – umelé prvky môžu po implantácii prvýkrát vydávať charakteristické zvuky pri chôdzi alebo v drepe..

Ako zistiť, či je praskanie kĺbov príznakom choroby a mali by ste sa poradiť s lekárom? Ak je krepitus mechanický, to znamená, že je spôsobený trením kĺbov vo vzťahu k sebe navzájom pri pohybe alebo v strese, objavuje sa to iba z času na čas a osoba nepociťuje žiadnu bolesť alebo nepohodlie…

Ak sa vaše kĺby pretrhnú pri každom pohybe a noha je prepichnutá, existujú dôvody na obavy a objavujú sa reumatológovi alebo artrologovi..

Nasledujúce príznaky môžu ďalej naznačovať vývoj patológie kolenného kĺbu:

 1. Bolesť na vnútornej strane kolena.
 2. Opuch kĺbov.
 3. Strata citlivosti v oblasti kĺbu pri predlžovaní nôh.
 4. Horšia bolesť pri chôdzi.

Počas vyšetrenia lekári vykonajú malý test: dlaň sa umiestni do oblasti popliteálnej oblasti, potom sa kolenný kĺb ohne, natiahne a uvoľní. Patologická povaha krepitu sa prejaví na dlani.

Ďalší príznak: ak je krepitída jedným z príznakov ochorenia kĺbov, praskanie je na začiatku vývoja mäkké a sotva počuteľné, s malými bolesťami. Ako sa choroba vyvíja, praskanie sa stáva hlasnejšie a ostrejšie a bolesť sa zosilňuje.

Pokiaľ ide o liečbu krepitu

Zvyčajne si ľudia vždy všimnú, že kolenné kĺby sa začali zlomiť určitými pohybmi, ale nemyslia si, že je to dostatočný dôvod na konzultáciu s lekárom. Napriek tomu sa oplatí urobiť, ak sa k zraneniu pridajú ďalšie príznaky a samotné praskanie sprevádza takmer každý pohyb.

Necitlivosť, opuch, obmedzenie pohyblivosti spolu s krepitom a bolesťou sú skutočnými príznakmi toho, že ochorenie ovplyvnilo kĺb a je načase ho liečiť. Najčastejšie sa crepitída vyvíja v dôsledku degeneratívnych chorôb. Je potrebné určiť, ktorý z nich a začať liečbu.

Nielen, že je potrebné eliminovať nepríjemné príznaky, medzi ktorými je krepitus ďaleko od najnebezpečnejších a najnepríjemnejších, ale tiež zachovať funkciu kĺbov – keď degeneratívne zmeny v tkanive postupne osifikujú a kolabujú, kĺb sa môže úplne zablokovať…

Liečebný program sa vyberie na základe diagnózy, fyziologických charakteristík pacienta, jeho veku, fyzického vývoja, životného štýlu a profesionálnej činnosti. Atypické zvuky kolena sa dajú ľahko chirurgicky odstrániť. Je to rýchly, efektívny, ale drahý spôsob..

Konzervatívna liečba je dlhšia, ale pre väčšinu je lepšia, pretože stojí niekoľkokrát menej ako chirurgický zákrok. Pretože zohrávajú úlohu aj finančné možnosti pacienta.

Ako odstrániť Crepits

Na odstránenie nepríjemných zvukov kolenného kĺbu sa používa niekoľko techník. Pri výbere sa zohľadní:

 • Intenzita praskania;
 • Prítomnosť alebo neprítomnosť zápalového procesu s crepitídou;
 • Stupeň obmedzenia kĺbovej mobility.

Liečba môže byť invazívna a neinvazívna. Operácia sa zvyčajne nepredpisuje, kým sa nevyskúšajú všetky konzervatívne metódy a nepreukáže sa, že sú neúčinné..

Pri liečbe je potrebné zvážiť veľa vecí. Napríklad u dospievajúcich je často pozorovaná krepitída. Je to kvôli nesúladu medzi rastom kostí a kĺbov. Liečba nemá v tomto prípade zmysel – stačí počkať, kým sa kostra úplne formuje, samozrejme, s lekárskou starostlivosťou a preventívnymi opatreniami..

Ak má dospievajúci alebo dospelý pacient nadváhu, musí sa najprv normalizovať. Extra libry vyvíjajú tlak na kĺby, preťažujú ich a spôsobujú drvenie a praskanie. Sú chvíle, keď stúpenie ďalších libier stačilo na zabudnutie strašidelnosti – bez liekov a chirurgického zákroku.

Solné usadeniny, sedavý spôsob práce, sedavý spôsob života – všetky tieto faktory sú často hlavnou príčinou krepitu. V prvom prípade je potrebné normalizovať metabolizmus prostredníctvom diéty a špeciálnych prípravkov a v ostatných dvoch upraviť denný režim tak, aby sa striedal s miernym cvičením…

Napríklad pri práci by ste sa mali každú hodinu postaviť, aby ste sa zohriali, radšej choďte domov pešo ako autom, použite schody namiesto výťahu a cez víkendy choďte alebo navštívte telocvičňu…

Existujú špeciálne rehabilitačné cvičenia, ktoré pomáhajú zbaviť sa cudzích zvukov v kĺboch ​​a bránia zápalovým procesom..

Jedná sa o napínacie cvičenia, ktoré napínajú svaly a posilňujú okolité svalové tkanivo.

Jogging, jazda na bicykli, plávanie sú veľmi užitočné. Tréner vám povie, ktoré cvičebné zariadenie si vybrať a ako s ním správne zaobchádzať. Malo by sa vykonávať denne najmenej jednu hodinu – ale už nie je potrebné postupne, ale na dlhú dobu sa zbaviť krepu..

Všeobecné predchádzanie krízam

Čo sa dá urobiť, ak je krepitácia pravidelnou a nepotvrdenou patológiou kĺbov? Čo robiť, aby ste zabránili poškodeniu kosti alebo spojivového tkaniva v čase, keď už existuje tendencia?

 1. Nezabudnite podoprieť a stabilizovať kolenný kĺb. To sa dosahuje posilňovaním zadku, podkožného a stehenného svalu. Ak to chcete urobiť, mali by ste každý deň robiť iba jedno jednoduché cvičenie: svoje nohy si ponorte mierne od seba tak, aby zadky boli mierne vzadu a rovnobežne s podlahou. Cvičenie musíte robiť vo voľnom čase a zostať v spodnej polohe 10 – 15 sekúnd.
 2. Rozvíjajte pohyb v bokoch a členkoch. Zníži sa tým zaťaženie kolena a zabráni sa tým zraneniu a prasknutiu.
 3. Pred cvičením používajte otepľovacie tuky a gély.
 4. Ak musíte skočiť, odporúčame vám naučiť sa, ako to urobiť správne. Za žiadnych okolností by ste nemali pristávať na rovných dolných končatinách. Nohy by sa mali ohýbať na kolenách a krčiť sa nadol. A keď vstanete, narovnajte si chrbát. Týmto spôsobom je náklad správne rozdelený..
 5. Jedzte čerstvé ovocie a zeleninu každý deň. Poskytujú telu esenciálne minerály, vitamíny a antioxidanty. Začlenenie týchto výrobkov do vašej každodennej stravy vám tiež pomôže kontrolovať hmotnosť. Rybí olej na posilnenie kĺbov, zvýšenie elasticity chrupavky a zabránenie zápalu.
 6. Noste vysoké podpätky a pevné nohavice, aby ste predišli krepovaniu. A ak cvičíte, vyberte typy, ktoré nevyžadujú veľa skákania a preťaženia pre aerobik, fitnes, trampolínu…

Ak budú všetky tieto odporúčania správne implementované, na čoskoro sa zabudne. Ak sa praskanie zosilnie, objavia sa bolesti a iné nepríjemné pocity, mali by ste sa čo najskôr poradiť so svojím lekárom..

Ak zlyhajú metódy fyzioterapie, NSAID sa predpisujú na úľavu od bolesti, pri absencii kontraindikácií a silnej bolesti sa môžu použiť hormonálne lieky. Ďalšie použitie kĺbov a chrupaviek, kostí a chrupaviek na regeneráciu vápnika. V osobitných prípadoch sa vykonáva chondro alebo artroplastika..

Leave a Reply