Symptómy syfilis, príznaky

Symptómy syfilis u žien a mužov, príznaky. Ako liečiť syfilis

Syfilis (Lewis) je jednou z mála chorôb, ktoré sa majú stíhať za infikovanie sexuálneho partnera alebo iných. Prvé príznaky syfilis sa zvyčajne objavujú u mužov a žien len niekoľko týždňov po skutočnej infekcii, čo ešte viac zvyšuje nebezpečnosť choroby…

Syfilis sa odlišuje od všetkých spoločensky významných chorôb (ktoré ohrozujú nielen pohyb a flexiúciu populácie, ale aj život) tým, že v súčasnosti epidémia syfilisu v Litve progreduje. Miera výskytu sa v poslednom desaťročí zvýšila päťnásobne. Ak sa toto pohlavne prenosné ochorenie nelieči, môže spôsobiť neplodnosť u žien aj mužov, pričom 70% fetálnych infekcií sa vyskytne počas tehotenstva, čo má za následok smrť plodu alebo vrodenú syfilis u dieťaťa…

 • narodením – vrodené a získané
 • podľa štádia choroby – primárna, sekundárna, terciárna
 • podľa času udalosti – skoro a neskoro

diagnostika

Po prečítaní syfilis a jeho príznakov nie je možné takéto závažné ochorenie diagnostikovať „online“. Faktom je, že vyrážky a ďalšie zmeny môžu vizuálne kopírovať osoby s úplne odlišnými chorobami, ktoré dokonca lekári pravidelne zavádzajú. Z tohto dôvodu lekári diagnostikujú syfilis pomocou vyšetrení, znakov a laboratórnych testov:

 • Štúdia dermatovenerológa. Podrobne sa pýta pacienta na priebeh choroby, vyšetruje kožu, pohlavné orgány, lymfatické uzliny.
 • Detekcia treponému alebo jeho DNA v ďasnách, chans, syfilisoch pomocou mikroskopu v tmavom poli, priama imunofluorescencia, PCR.
 • Vykonávame rôzne sérologické testy: Nontreponemal – hľadanie protilátok proti lipidom treponemálnych membrán a tkanivovým fosfolipidom, ktoré sú patogénom zničené (Wassermanova reakcia, VDRL, rýchly plazmatický reakčný test). Výsledok môže byť falošne pozitívny, t. ukázať syfilis tam, kde to nie je. Treponemal – Hľadanie protilátok proti bledému treponemalu (RIF, RPGA, ELISA, Immunoblots, RIBT).
 • Inštrumentálne vyšetrenia: vyhľadávanie ďasien pomocou ultrazvuku, MRI, CT, rádiografia atď…

Vlastnosti patogénov

Spirochaet Treponema pallidum (svetlý treponém) bol identifikovaný ako „vinník“ syfilis. Treponém sa v ľudskom tele rýchlo rozmnožuje a spôsobuje poškodenie vnútorných orgánov. Okrem iného sú početné na sliznici, takže sa ľahko prenášajú prostredníctvom sexuálneho alebo blízkeho kontaktu s domácnosťou, napríklad prostredníctvom bežných ciev, niektorých položiek osobnej starostlivosti (domáci syfilis). Treponema pallidum nevyvoláva trvalú imunitu, takže uzdraveného partnera možno znovu infikovať jeho partnerom, ktorý naďalej trpí Lewisom.

Treponema netoleruje sušenie a vysokú teplotu (pri varení takmer okamžite zomrie a stúpnutie na 55 ° C ničí treponém do 15 minút). Nízka teplota a vlhké prostredie však prispievajú k „životaschopnosti“ tohto spirochete:

 • zachovanie životaschopnosti ročne počas zmrazenia až do mínus 78 0 С,
 • prežitie v miskách so zvyškovou vlhkosťou až niekoľko hodín,
 • dokonca mŕtvola pacienta so syfilisom je schopná infikovať okolie po dobu 4 dní.

Ako sa syfilis prenáša?

Syfilis sa prenáša prostredníctvom:

 • sexuálny kontakt (napr. vaginálny sex, orálny sex, análny sex)
 • krvou (jednoduché striekačky pre závislých, s krvnými transfúziami, zubné kefky na kĺby alebo britvy doma)
 • prostredníctvom materského mlieka (získané syfilis u detí)
 • in utero (vrodený detský syfilis)
 • prostredníctvom predmetov pre domácnosť, ak má pacient vredy, rozpadajúce sa ďasná (napr. spoločná osuška, riad)
 • slinami (takže infekcie sú zriedkavé a najčastejšie u zubárov, ak nenosia ochranné rukavice)
 • Ďalšie informácie o spôsoboch prenosu nájdete v našom článku Ako sa prenáša syfilis.

Bez náhodnej ochrany akéhokoľvek typu sexuálneho styku ako okamžitej prevencie syfilisu sa môže vykonať nasledujúci postup (čo najskôr, najlepšie najneskôr do 2 hodín po úkone): Najskôr dôkladne opláchnite genitálie, vnútorné stehná mydlom a potom genitálie ošetrite antiseptickými roztokmi. Chlorhexidín, Miramistín (samec by mal roztok vpichnúť do močovej trubice, žena do vagíny).

Táto metóda však znižuje riziko infekcie iba o 70% a nemôže sa používať nepretržite. Kondómy sú najlepším spôsobom ochrany a dokonca aj po ich použití s ​​nespoľahlivým partnerom by ste mali svoje genitálie liečiť antiseptikom. Po náhodnom sexuálnom kontakte by sa malo u venerológa vyšetriť, či neobsahuje ďalšie infekcie, a odstránenie syfilis by sa malo vyšetriť po niekoľkých týždňoch, kým to nezmysel.

Všetky vonkajšie papuly, erózia a riedke vredy sú mimoriadne nákazlivé. Ak sa na sliznici alebo koži osoby Move & Flex vyskytne mikrotrauma, kontakt s pacientom bude mať za následok infekciu. Od prvého do posledného dňa choroby je krv pacienta so syfilisom nákazlivá a môže sa prenášať transfúziou alebo poranením na kožu alebo sliznicu, lekárskymi, kozmetickými, pedikúrnymi a manikúrnymi salónmi, ktoré získali krv od pacienta so syfilisom…

Inkubačné obdobie

Akonáhle je v tele, bledý treponém sa prenáša do obehového a lymfatického systému, ktorý sa šíri po tele. Navonok infikovaná osoba sa však stále cíti ako Move & Flexy. Môže trvať od 8 do 107 dní od infekcie do nástupu príznakov syfilis, v priemere 20-40 dní..

Inkubačná doba sa zvyšuje:

 • vek
 • podmienky sprevádzané vysokými teplotami
 • Liečba antibiotikami, kortikosteroidmi, inými liekmi je akceptovaná

Inkubačná doba sa pri masívnej infekcii skracuje so súčasným uvoľňovaním treponému v tele.

Už počas inkubačného obdobia sa človek nakazí, ale počas tohto obdobia sa iní ľudia môžu infikovať iba krvou.

Štatistika syfilisu

Štatistika smrti syra

Syfilis dobre reaguje na liečbu v skorých štádiách, ale napriek tomu je na treťom mieste pri zabezpečovaní trichomoniázy a chlamydií, pohlavne prenosných chorôb..

Podľa oficiálnych štatistík je celosvetovo každý rok zaregistrovaných 12 miliónov nových pacientov na celom svete, ale tieto počty sú podhodnotené, pretože niektorí ľudia sa liečia sami, pre ktoré nie sú k dispozícii žiadne štatistiky…

Vo veku 15 – 40 rokov je väčšia pravdepodobnosť nakazenia syfilisom, s najvyššou incidenciou za 20 – 30 rokov. Ženy majú vyššie riziko infekcie (vaginálne mikrotrhliny v dôsledku pohlavného styku) ako muži, ale so zvýšeným počtom homosexuálov vo veľkých mestách USA a EÚ majú tieto krajiny vyššiu mieru infekcie mužmi ako ženy…

Litovské ministerstvo zdravotníctva informuje, že v našej krajine neexistuje jediná registrácia pacientov so syfilisom. 2008. Na 100 000 ľudí bolo zaznamenaných 60 000 prípadov. Medzi infikovaných sú často ľudia bez trvalého domova, bez pravidelného príjmu alebo s nízkym príjmom, ako aj veľa malých podnikateľov a pracovníkov v oblasti služieb.

Väčšina prípadov bola zaznamenaná v okresoch Sibír, Ďaleký východ a Volha. V niektorých oblastiach sa výskyt neliečených neurosyfilov zvýšil z 0,12% na 1,1%.

Prvé príznaky syfilisu sú primárne syfilis

Aké sú prvé príznaky syfilisu? V klasickej verzii kurzu Lewis je to veľká šanca a zväčšené lymfatické uzliny. Nasledujúce príznaky sú alarmujúce na konci počiatočného obdobia liečby pacienta:

 • bolesť hlavy
 • všeobecná nevoľnosť
 • bolesť svalov, kostí, pohybov a kĺbov
 • vysoká teplota
 • zníženie hemoglobínu (anémia)
 • zvýšený počet bielych krviniek

Ťažká šanca- Typickým tvrdým jablkom je hladký vred alebo erózia so zaoblenými a mierne zvýšenými hranami až do priemeru 1 cm, modrastočervenou farbou, ktoré môžu byť bolestivé alebo neovplyvnené. Pri prehmatávaní základne náhody je hustá penetrácia, čo vedie k tomu, čo sa nazýva „silná“ vlhkosť. Existuje veľká šanca pre mužov v hlave alebo predkožke a pre ženy v krčku maternice alebo stydkých pyskoch. Môže sa tiež nachádzať vo výstelke konečníka alebo v blízkosti konečníka, niekedy na ochlpení, žalúdku alebo bokoch. Lekári môžu lokalizovať jazyk, pery a prsty.

Chancre môže byť jeden alebo viac mukóznych alebo kožných defektov a zvyčajne sa vyskytuje v mieste infekcie. Zvyčajne sa do jedného týždňa od výskytu lymfatické uzliny zväčšia, ale niekedy si pacientky všimnú lymfatické uzliny skôr ako Chan. Po orálnom sexe sa môžu zhubné nádory a zväčšené lymfatické uzliny podobať príznakom exacerbácie chronickej angíny, čo môže viesť k nevhodnej liečbe. Análny chankar môže byť tiež zavádzajúci, pretože pripomína análny záhyb s predĺženými kontúrami bez prieniku..

Dokonca aj bez liečby dôjde k tvrdému chancre po 4-6 týždňoch a hustý infiltrát zmizne. Kanál často nezanecháva žiadne zmeny na koži, aj keď obrie formy môžu tvoriť tmavo hnedé alebo čierne pigmentové škvrny, zatiaľ čo vredy zanechávajú okrúhle jazvy obklopené pigmentovým krúžkom…

Výskyt takého neobvyklého vredu zvyčajne spôsobuje u človeka úzkosť, ktorá vedie k včasnému odhaleniu syfilisu a vhodnej liečbe. Keď však čakanka zostane bez povšimnutia (na krčku maternice) alebo ignorovaná pacientom (zafarbená manganistanom draselným, zelenkozelená), mesiac po zmiznutí sa človek upokojí a zabudne – toto je nebezpečenstvo choroby, nezistí sa na sekundárny syfilis..

Syphilis Stages – Kliknite pre zväčšenie

Atypické kurzy – Okrem klasických šancí existujú aj ďalšie druhy, ktoré sťažujú rozpoznávanie syfilis:

 • Vyvolávaný edém. Na spodnej pery, predkožke alebo pyskov veľkých pyskov je veľký odtieň nepolapiteľnej svetloružovej alebo cyanotickej červenej farby, ktorá sa šíri mimo oblasti erózie alebo vredov. Bez riadneho zaobchádzania zostáva táto šanca niekoľko mesiacov..
 • Panaritijus. Vzhľad zvyčajného exteriéru nechtového lôžka Chancre je takmer rovnaký ako v prípade normálneho panaritia: špička je opuchnutá, tmavo červená a bolestivá. Odmietnutie nechtov je bežné. Na rozdiel od klasického panarícia nevylieči niekoľko týždňov..
 • Amigdalitas. Nie je to len tvrdý opuch mandlí, ale opuchnuté, začervenané a husté mandle, čo spôsobuje prehĺtanie bolestivé a ťažké. Tak ako u typickej tonzitídy, amygdalitída je zvyčajne sprevádzaná horúčkou, celkovou slabosťou a celkovou nevoľnosťou. Môžu sa vyskytnúť aj bolesti hlavy (hlavne v zadnej časti hlavy). Syfilis môže byť indikovaný jednostrannou tonzilektómiou a nízkou účinnosťou liečby..
 • Zmiešané kurzy. Je to zmes tvrdých a mäkkých šancí súbežne infikovaných týmito patogénmi. V tomto prípade sa najskôr vyvinie vred s mäkkou náhodou, pretože má kratšiu inkubačnú dobu, potom sa vytvorí kondenzácia a vytvorí sa typický obraz s pravdepodobnosťou. Zmiešaná stopka sa vyznačuje oneskorením 3-4 mesiacov v laboratórnych testovacích údajoch (napríklad Wassermanova reakcia) a výskytom sekundárneho syfilisu…

Lymfatické uzliny – U primárneho syfilisu sa pozorujú zväčšené lymfatické uzliny (pozri inguinálnu lymfadenitídu). Keď je kanálik umiestnený na krčku maternice alebo konečníku, zväčšené lymfatické uzliny zostávajú nezistené z dôvodu zväčšenia malej panvy a v prípade syfilisu v ústach, zväčšenej brady a submandibulárnych uzlov, krku alebo týlových uzlov, keď sa na prstoch nájde šanca, zväčšené lymfatické uzliny. lakeť. Jedným z príznakov syfilis u mužov je bezbolestná šnúra so zhrubnutím v koreni penisu – syfilitická lymfadenitída..

 • Bubo (regionálna lymfadenitída). Je to hustá, bezbolestná mobilná lymfatická uzlina priliehajúca k pevnému chorálu, ako napríklad:
  • v slabinách – chancre o genitáliách
  • na krku – chancre na mandlích
  • po ruke – shankar na prsnej bradavke
 • Regionálna lymfangitída. Je to hustá, bezbolestná a pohyblivá šnúra pod kožou medzi tvrdou bradavkou a zväčšenou lymfatickou uzlinou. Priemerná hrúbka tohto útvaru je 1 až 5 mm.
 • Poliadenitas. Na konci primárneho Lewisovho obdobia sa všetky lymfatické uzliny zväčšia a stvrdnú. V skutočnosti od tejto chvíle môžeme hovoriť o začiatku sekundárneho syfilisu.

Komplikácie primárneho syfilisu – Najčastejšie komplikácie sa vyskytujú, keď sa infekcia viaže na oblasť tvrdých rebier alebo znižuje obranyschopnosť tela. vznikať:

 • balanoposthitas
 • zápal pošvy a vulvy
 • zúženie predkožky
 • parafimóze
 • gangréna
 • phagedenizácia (gangréna siahajúca hlboko do šírky tvrdého rebra – môže dokonca viesť k odmietnutiu celého orgánu alebo jeho časti).

Príznaky sekundárneho syfilisu

Sekundárny syfilis sa začína vyvíjať 3 mesiace po infekcii, s priemerne 2 až 5 rokmi u sekundárneho syfilisu. Ngos sa vyznačujú vyrážkami podobnými vlnám, ktoré spontánne vymiznú po mesiaci alebo dvoch bez zanechania stopy na koži. Svrbeniu pokožky alebo horúčky mu nezabráni. Počiatočné príznaky sekundárneho syfilisu zahŕňajú:

Kožný syfilis – Sekundárny syfilis má rôzne vyrážky, ale všetky sú podobné:

 • benígny priebeh a skoré vymiznutie so správnym liečením syfilisu
 • vyrážky trvajú niekoľko týždňov a nespôsobujú horúčku
 • rôzne prvky vyrážky sa objavujú v rôznych časoch
 • vyrážka svrbenie a bezbolestné
 • syphilis roseola – okrúhla alebo nepravidelne tvarovaná svetloružová škvrna, ktorá sa častejšie vyskytuje na stranách tela;
 • papulárny – veľa vlhkých a suchých papúl, často kombinovaných so syfilnou ružičkou;
 • miliary – svetlo načervenalý, hustý, kónický, zmizne oveľa neskôr ako iné vyrážky a následne zanecháva zafarbenú pigmentáciu:
 • seboroické – útvary pokryté šupinami alebo mastnými kôrkami v oblastiach so zvýšenou aktivitou mazových žliaz (koža na čele, nasolabiálne záhyby atď.), ak sa takéto papuly nachádzajú pozdĺž okraja rastu vlasov, potom sa označujú ako „Venuša koruny“;
 • pustulárny – mnohopočetné vredy, ktoré neskôr ulcerujú a zjazvujú;
 • pigmentovaná – leukoderma na krku (biele škvrny), nazývaná „náhrdelník Venus“.

Mukozálny syfilis – Predovšetkým je to bolesť hrdla a hltana. Syfilis sa môže šíriť do hlasiviek, hltanu, mandle, orofaryngeálneho jazyka. Najbežnejšie sú:

 • Erytematózna tonzilitída. Syfilis je na mäkkom poschodí, mandle sú modrastočervené erytémy.
 • Papulárne bolesť v krku. Vo hltane je veľa papúl, ktoré sa zbiehajú, ulcerované a erodujú.
 • Pustulárna bolesť hrdla. Pustulárna lézia sliznice hltanu.
 • Zápal hltana. Výskyt syfilisu v hlasivkách môže viesť k chrapotu alebo úplnej strate hlasu.

plešatosť – môže mať fokálny tvar, je vidieť ako malé zaoblené oblasti na hlave, brade, fúzy a dokonca aj na obočí. Alebo rozptýlené, v takom prípade vlasy padajú hojne nad hlavu. Po začatí liečby vlasy rastú po 2-3 mesiacoch.

Komplikácie sekundárneho syfilisu – Najzávažnejšou komplikáciou sekundárneho syfilisu je prechod choroby do terciárneho štádia, keď sa vyvíja neurosyfilis, a súvisiace komplikácie…

Terciárna syfilis

Roky alebo desaťročia po Lewisovom sekundárnom období sa treponomisti menia na L-tvary a cysty a postupne začínajú ničiť vnútorné orgány a systémy…

Syfilis kože tretieho obdobia – Hľuza je bezbolestná a hustá vínová hľuza, ktorá sa nachádza v koži. Niekedy sú také hľuzy zoskupené a vytvárajú girlandy pripomínajúce rozptýlenú frakciu. Jazvy zostanú po ich vymiznutí. Gingival – Sedavý uzol veľkosti vlašských orechov alebo holubíc hlboko pod kožou. Ako ďasná rastú, liečia sa a postupne sa liečia, zanechávajúc jazvu. Bez správneho ošetrenia môžu takéto hľuzy existovať niekoľko rokov..

Mukozálny syfilis v treťom období – V prvom rade ide o rôzne ďasná, ktoré po ulcerácii ničia kosť, chrupavku, mäkké tkanivo a spôsobujú trvalé deformácie a deformácie.

 • Nosová guma. Ničí mostík nosa, spôsobuje deformáciu nosa (jednoducho sa štiepi) alebo tvrdý podnos, neskôr vyplňuje nosovú dutinu potravy.
 • Gumma soft sky. Guma sa vytvára na oblohe, takže je nehybná, tmavo červená a hustá. Guma potom vybuchla na niekoľkých miestach naraz a vytvorila dlhotrvajúce liečivé vredy.
 • Gumový jazyk. S terciárnym syfilisom sú spojené dve hlavné formy lézií jazyka: glositída ďasien – malý vred jazyka., sklerózujúci glositída – jazyk sa stáva hustým a stráca pohyblivosť, potom sa zmenšuje a atrofuje (jazyk, schopnosť žuť a prehltnúť jedlo).
 • Gumové hrdlo. Ťažké prehltnutie sprevádzané bolestivými pocitmi a poruchami.

Komplikácia tretieho obdobia Lewis je:

 • Výskyt ďasien vo vnútorných orgánoch (pečeň, aorta, žalúdok atď.) So závažným zlyhaním a dokonca náhlou smrťou.
 • Neurosyphilis sprevádzaná ochrnutím, demenciou a parézou.

Znaky syfilisových symptómov u žien a mužov

V druhom a treťom období nie sú prakticky žiadne rozdiely. Rozdiel v symptómoch syfilis možno pozorovať iba u primárnych syfilisov s tvrdou bradavkou na pohlavných orgánoch:

 • Výtok z močovej trubice – prvé príznaky syfilisu u mužov sú krvavý výtok z močovej trubice, čeľuste panvy a hustý penis..
 • Penilná gangréna – spontánna amputácia distálnej časti penisu.
 • Chancre na krčku maternice. U žien so syfilisom neexistuje prakticky žiadny dôkaz sliznice na maternici (stanovené vyšetrením gynekológa)..

Atypický syfilis

Skrytý syfilis. Vyskytuje sa bez povšimnutia pacienta a je diagnostikovaná iba na základe testov, hoci jedinec môže infikovať iných.

Dnes sa venerológovia stretávajú so zvýšeným výskytom latentného syfilisu kvôli rozšírenému používaniu antibiotík, pri ktorých nie sú diagnostikované primárne príznaky syfilisu a pacient podlieha antibiotikám predpísaným lekárom pri iných chorobách – angíne, akútnych respiračných vírusových infekciách, stomatitíde a trichomoniáze. kvapavka, chlamýdie. Výsledkom je, že syfilis nie je liečiteľný, ale získava latentný priebeh.

 • Transfúzie. Toto sa vyznačuje nedostatkom dobrých šancí a počiatočným obdobím syfilisu, ktoré sa začína sekundárnym 2 až 2,5 mesiacom po čase infikovanej krvnej transfúzie…
 • Opotrebované. Sekundárne príznaky „vypadávajú“, ktoré sú v tomto prípade takmer neviditeľné, po ktorých nasleduje asymptomatická meningitída a neurosyfilis.
 • Malígny. Rýchly priebeh sprevádzaný znížením šancí na gangrénu, hemoglobínu a závažnou depléciou.

Vrodený syfilis

Žena nakazená syfilisom ju môže dediť aj svojim vnúčatám a vnúčatám..

 • Skorý syfilis – deformácia lebky, pretrvávajúce plač, silné vyčerpanie, farba pokožky dieťaťa.
 • Neskorý syfilis – Getchinsonova trojica: zubná hrana, symptómy labyrintu (hluchota, závraty atď.), Keratitída.

Ako liečiť syfilis?

Ktorý lekár lieči syfilis?

Dermatovenerológ lieči pacientov so syfilisom, mali by ste ísť do dermatovenerologickej nemocnice.

Ako liečiť syfilis?

Syfilis sa lieči dostatočne dlhú dobu, ak sa zistí v primárnom štádiu po dobu 2 až 3 mesiacov; Akýkoľvek sexuálny kontakt je počas liečby zakázaný, zatiaľ čo infekčné obdobie trvá a všetkým členom rodiny a sexuálnym partnerom sa zobrazuje preventívne liečenie…

Existujú ľudové lieky na syfilis?

Ľudové lieky ani samoliečba syfilisu nie sú prijateľné, nie sú účinné a nebezpečné, pretože komplikujú budúcu diagnostiku a poškodzujú klinický obraz pacienta. Liečba a účinnosť liečby okrem toho nie je určená zmiznutím symptómov a príznakov syfilisu, ale výsledkami laboratórnych testov. Vo väčšine prípadov sa liečba predpisuje skôr v nemocnici ako doma..

Aké lieky liečia syfilis?

Najlepším a najúčinnejším spôsobom liečby je podať vo vode rozpustné penicilíny do nemocnice každé 3 hodiny počas 24 dní. Pôvodca syfilis je dosť citlivý na penicilínové antibiotiká, ale ak je liečba týmito liekmi neúčinná alebo ak je pacient alergický, môžu mu byť predpísané fluórchinolóny, makrolidy alebo teracyklíny. Okrem antibiotík syfilis sú indikované aj imunostimulanty, vitamíny a prírodné imunostimulanty.

Čo robiť pre členov rodiny pacienta, aby sa zabránilo syfilis?

Syfilis je vysoko nákazlivá infekcia, riziko infekcie pri pohlavnom styku je veľmi vysoké, a ak sa na koži muža alebo ženy prejavujú príznaky syfilisu, riziko sa výrazne zvyšuje. Preto, ak má pacient doma syfilis, malo by sa minimalizovať riziko infekcie v domácnosti – pacient by mal mať osobné pomôcky, hygienické výrobky (uteráky, posteľnú bielizeň, mydlo atď.) A počas kontaktu s rodinnými príslušníkmi by sa mal vyhnúť napriek tomu je nákazlivý..

Ako naplánovať tehotenstvo pre ženu so syrom?

Tehotné ženy sú počas tehotenstva niekoľkokrát testované, aby sa predišlo vrodenému syfilisu. Ak má žena syfilis, bola liečená a už bola prepustená, tehotenstvo sa dá naplánovať, ale aj tak, testovanie a preventívna terapia..

Leave a Reply