Účinná liečba artrózy, ako liečiť artrózu rôznych foriem a stupňov

Ako liečiť rôzne stupne artrózy?

Artróza je chronická degeneratívno-dystrofická zmena v kĺbovej chrupavke, ktorá nevyhnutne spôsobuje deformáciu kostného tkaniva. Synonymá artrózy podľa posledného roku 1989. Medzinárodná klasifikácia chorôb má nasledujúce výrazy: osteoartritída, osteoartritída, deformovateľná artróza, deformovateľná osteoartritída (DOA), artritída-artritída. Zvážte príznaky choroby a možné liečby.

Slovo „osteoartróza“ je neskoré latinské slovo, ktoré má dva starogrécke korene: osteon – „kosť“ a artrón – „kĺb“, –óza – koniec, ktorý predstavuje chronickú deštruktívnu formu choroby, na rozdiel od –ite, ktorá hovorí o akútnom zápale. proces. Z tohto dôvodu je dôležité rozlišovať artrózu alebo osteoartritídu od artritídy, pričom jedna choroba je chronická a druhá primárne akútna zápalová. V praxi sa však môžu kombinovať.

Artróza sa v skutočnosti líši od artritídy v tom, že choroba sa netýka iba kĺbovej chrupavky, ale aj celého kĺbu (kĺbový vak (kapsuly) a synoviálnej membrány, subchondrálnej kosti, väzov a periartikulárnych svalov)…

Príznaky artrózy

Osteoartritída postihuje najprv kolenné kĺby, potom prevládajú bedrové a palcové kĺby v dolných končatinách. Menej často artróza ovplyvňuje členkové a distálne interfalangeálne kĺby na špičkách prstov na nohách. Iné kĺby sú osteoartrózou obzvlášť zriedkavo postihnuté..

Existujú štyri hlavné príznaky artrózy:

 • Bolesť v postihnutých kĺboch ​​počas pohybu, ale na samom začiatku choroby, je slabo vyjadrená, čo zase často spôsobuje artrózu. V druhej fáze sa prejavuje bolesťový syndróm dokonca aj na kĺboch ​​postihnutých nevýznamnými záťažami av treťom štádiu môže bolesť pretrvávať, aj keď je nehybný. Ak trpíte kardiovaskulárnymi chorobami spolu s artrózou, zmeny vzduchu môžu spôsobiť bolesť.
 • Suché a drsné poškriabanie postihnutých kĺbov je ďalším dôkazom artrózy, vyskytuje sa na povrchoch kĺbov, ktoré sú opotrebované trením, a v druhom a treťom stupni je praskanie výraznejšie a hlasnejšie. Malo by sa zdôrazniť, že normálne bolestivé trhliny kĺbov bez bolesti sú úplne neškodné, neoznačujú ochorenie a nespôsobujú..
 • Postupné znižovanie amplitúdy pohybu postihnutých kĺbov v súvislosti so svalovými kŕčmi, zmenšovanie kĺbového priestoru a rozvoj osteofytov (rast kostí, hroty).
 • Modifikácia postihnutých kĺbov, vyjadrená ako kĺbová deformita kostí, vývoj osteofytov a „prasknutie“ veľkého objemu synoviálnej tekutiny, ktorá tlačí kĺb zvnútra. Zvýšenie objemu synoviálnej tekutiny je spojené s podráždením kĺbových tkanív kostí a nazýva sa synovitída…

Hlavným rozdielom medzi artritickou a artritickou bolesťou je to, že v prvom prípade sa bolesť vyskytuje počas pohybu a hlavne počas dňa, zatiaľ čo v druhom prípade je nezávislá od pohybu a vyskytuje sa najčastejšie v noci. Artritické bolesti sú akútnejšie a intenzívnejšie..

Stupne artrózy

V medicíne je bežné rozlišovať tri stupne (štádiá) osteoartritídy:

 • Prvá fáza artróza je takmer asymptomatická a niekedy je sprevádzaná miernou bolesťou pri pohybe a inými kĺbmi postihnutými stresom. V synoviálnej membráne a tekutine sa vyskytujú patologické zmeny s rôznym zložením. Svaly sú oslabené, ale nemutované..
 • Druhá fáza artróza je charakterizovaná nástupom deštrukcie kĺbov, objavujú sa prvé osteofyty. Bolesť sa stáva tolerovateľnou, ale výraznou. V postihnutých kĺboch ​​je zreteľne počuteľný. Svalová dysfunkcia je výsledkom narušenej reflexnej neurotropnej regulácie.
 • Tretia fáza artróza je najzávažnejšia a je sprevádzaná patologickými deformáciami postihnutých podporných oblastí kĺbov, ktoré menia os extrému. Kĺbový vak je stiahnutý, väzivo sa skracuje, čo spôsobuje chronický zápal a bolesť, čo významne znižuje motorickú funkciu postihnutého kĺbu a neschopnosť vykonávať prirodzené pohyby. Normálne body pripojenia k muskuloskeletálnemu komplexu sa menia a deformácia svalov závisí od typu rozšírenia alebo kontrakcie. Znižuje schopnosť svalov úplne sa sťahovať. Trofické poruchy sa postupne šíria z kĺbových svalov a väzov do všetkých tkanív končatín.
  Na konci tretej fázy artrózy je kĺb úplne zničený, sprevádzaný úplnou nepohyblivosťou alebo čiastočnou neprirodzenou pohyblivosťou – neoartrózou. Lekári v súčasnosti vydávajú rozsudok o endoprotéze poškodeného kĺbu. Napríklad bedrová artróza vedie k fúzii povrchov kostí – ankylóze alebo kĺbovému uzáveru, ktorý sa vyskytuje v neprirodzenej polohe, čo poškodzuje biomechaniku pohybového aparátu…

Spôsoby liečby artrózy

Medzi ne patrí niekoľko princípov liečby artrózy:

 • obmedzenie zaťaženia poškodených kĺbov;
 • ortopedické ošetrenie;
 • fyzioterapeutické cvičenia (kineziológia);
 • fyzioterapia: hivamátová terapia a terapia rázovými vlnami, ultrazvuk, elektromagnetický pulz a magnetoterapia;
 • dekompresia metaepifýzy a intraartikulárnej blokády;
 • farmakoterapia;
 • plazma bohatá na doštičky (terapia PRP);
 • správna výživa;
 • Kúpeľná liečba.

Uvedená schéma je klasická liečba artrózy, zameriame sa tiež na farmakoterapiu a terapeutickú výživu.

Prvá vec, ktorú sa snaží farmakoterapia, je zmiernenie bolesti a zápalových procesov. Preto lekár ihneď po stanovení diagnózy stanoví „zlatý štandard“ pre liečbu artritídy a artritídy – nesteroidné protizápalové lieky alebo NSAID. Zvyčajne sa podávajú intravenózne alebo intramuskulárne, aby sa zabránilo podráždeniu sliznice žalúdka a aby sa dosiahol rýchlejší terapeutický účinok. Lokálne použitie týchto prostriedkov sa môže považovať iba za doplnok, pretože masti a gély sú obzvlášť účinné.

NSAID začínajú s najmenej účinnými dávkami a vyhýbajú sa dlhodobému používaniu. Zároveň sa ako prvé používajú najnebezpečnejšie drogy. Omeprazol sa používa na zníženie rizika deštrukcie mukózy žalúdka..

Hormónové kortikosteroidy – hydrokortizón, Diprospan – sa používajú intraartikulárne počas období exacerbácie artrózy. Chondroprotektory sú tiež predpísané, látky, ktoré pomáhajú obnovovať chrupavku a zvyšujú kvalitu synoviálnej tekutiny. Medzi ne patrí chondroitín sulfát a glukozamín. Ich vlastnosť je dlhá cesta k prvému účinku. Ak sa však do šiestich mesiacov nepozorujú žiadne známky ich účinkov, tieto lieky sa musia stiahnuť. Kyselina hyalurónová, konkrétnejšie lieky založené na Giastate, Dyrolan, Ostenil, Hialart, Sinokorm, Fermatron) sa používajú v kombinácii s chondroprotektormi, pretože sú tiež súčasťou spojivového tkaniva. formovanie chondrocytov v membráne kĺbovej chrupavky. Lieky sa podávajú intraartikulárne. Môže sa tiež podať pacientova krvná plazma bohatá na krvné doštičky, čo je postup známy ako PRP..

Na liečenie osteoartritídy sa predpisuje okrem „klasických“ NSAID aj diacereín, inhibítor interleukínovej aktivity, ktorý stimuluje zápalové procesy a podporuje odbúravanie chrupavkových tkanív. Nástup účinku je najmenej dva týždne, zvyčajne po jednom mesiaci.

Neexistuje prísna strava, ako v prípade dny, napríklad pri liečbe osteoartritídy, a nie je potrebné sa vzdať mäsa a vnútorností. Obzvlášť dôležité sú výrobky, ktorým dominujú vitamíny B a C. Pitie veľkého množstva tekutín je prísne zakázané…

Konektory Move & Flexier sú kľúčom k úspešnej životnosti. Preto by ste mali byť pri diéte opatrní, vyhnúť sa zneužívaniu alkoholu a mať na pamäti fyzickú aktivitu. A samozrejme pri prvých príznakoch artrózy by ste sa mali poradiť s odborníkom.

Na ktorú kliniku sa môžem obrátiť kvôli artróze?

Túto otázku sme položili Zhang Ziqiangovi, vedúcemu špecialistovi TAO na klinike tradičnej čínskej medicíny. Tu je to, čo povedal:

„Osteoartritída je vážna choroba, takže ju nenechajte unášať. Keď sa objavia prvé príznaky, oplatí sa kontaktovať lekárske stredisko, kde môžu pomôcť kvalifikovaní lekári. Príkladom takéhoto centra je klinika TAO tradičnej čínskej medicíny. Existujú skutoční odborníci, ktorí študovali na najlepších univerzitách v Číne. Špecialisti k nám prichádzajú po dohode s Henan University. Lekári pracujú na klinike TAO už niekoľko rokov. Výsledkom je, že pacient môže byť sledovaný jedným špecialistom a nebude musieť naliehavo hľadať nového lekára.

Jedným z dôležitých úspechov tradičnej čínskej medicíny je schopnosť obísť sa bez chirurgického zákroku tam, kde sa to zdá nevyhnutné. Môže to byť podporené rôznymi procedúrami, ktoré sú zahrnuté v zozname služieb nášho lekárskeho centra, ako sú byliny, akupunktúra, rôzne druhy masáží a oveľa viac..

Liečebný cyklus sa zvyčajne podáva na klinike TAO. Jeden kurz zvyčajne zahŕňa desať lekcií. Poskytujeme 15% zľavu na celý kurz. ““.

P. S.. Zoznam služieb Kliniky tradičnej čínskej medicíny „TAO“ nájdete na webovej stránke alebo telefonicky.

Vydané Moskovským ministerstvom zdravotníctva v roku 2008 30. decembra Číslo licencie na zdravotnícke služby LO-77-01-000911.

Leave a Reply