Ulceratívna kolitída – príznaky, liečba, pohyb a Flexya ABC

Ulceratívna kolitída – príznaky, liečba, príčiny

Nešpecifická ulceratívna kolitída (ULC) je chronické recidivujúce gastrointestinálne ochorenie, ktoré spôsobuje zápal sliznice hrubého čreva, ktoré spôsobuje oblasti vredov a nekrózy…

Klinicky je ulcerózna kolitída charakterizovaná krvavou hnačkou, artritídou, stratou hmotnosti, celkovou slabosťou, bolesťou brucha a zvyšuje sa riziko vzniku rakoviny hrubého čreva. Budeme o tom diskutovať podrobnejšie o ulceratívnej kolitíde – symptómoch a liečbe..

Príčiny ulceróznej kolitídy

Etiológia choroby nie je úplne objasnená a vedci stále intenzívne hľadajú skutočné príčiny ulceróznej kolitídy. Hlavné rizikové faktory tohto ochorenia sú však známe:

 • Genetické faktory. Ak je osoba v rodine príbuzným trpiacim ulceróznou kolitídou, zvyšuje sa jej riziko.
 • Účinok infekcie. Črevo je miesto, kde sú trvalo obývané rôzne mikroorganizmy a môžu spôsobiť zápalové procesy v črevnej sliznici..
 • Autoimunitné faktory. Zápal v dôsledku hromadnej smrti buniek obsahujúcich antigény.
 • Vplyv zápalových faktorov (uvoľňovaných počas imunitnej reakcie, keď sa tvorí komplex antigén-protilátka).
 • Medzi príčinami ulceratívnej kolitídy vedci tiež rozlišujú medzi traumatickými faktormi a podvýživou.

Americkí experti vykonali rozsiahlu štúdiu a zistili, že ľudské črevné huby sú spojené so zápalovým ochorením čriev (Crohnova choroba a ulcerózna kolitída). Experimenty na hlodavcoch umožnili vedcom dokázať súvislosť medzi viac ako 100 druhmi rôznych húb v črevách a ulceróznou kolitídou…

Prítomnosť húb u cicavcov aktivuje produkciu proteínových dextrín-1 leukocytov. Keď ho telo nedokázalo vyrobiť pre myši, stali sa citlivejšími na ulceróznu kolitídu ako ich bratia Move & Flex. Okrem toho použitie antimykotík môže zmierniť priebeh tohto ochorenia u hlodavcov.

U ľudí gén CLEC7A kódovaný dextrínom-1 ukázal, že u mutantnej formy tohto génu sa vyvinula ulceratívna kolitída u pacienta, ktorý sa nedá liečiť konvenčnými liečebnými metódami (strava, NSAID, kortikosteroidy). Mutácie v géne CLEC7A prispievajú k závažnejšej forme kolitídy, pretože tento gén je spojený s ďalšími faktormi, ktoré ovplyvňujú zápal, a antimykotická liečba v tomto prípade zlepšuje stav pacienta…

Príznaky ulceróznej kolitídy

Hlavné príznaky gastrointestinálnej ulceróznej kolitídy (prejavy čriev) a extraintestinálne príznaky.

Hlavné príznaky UC v čreve sú:

 • Krvavá hnačka

Hnačka s krvou a hlienom (niekedy aj hnisom) je hlavným diagnostickým príznakom choroby. Niekedy dochádza k spontánnemu vylučovaniu krvi, hlienu a hnisu (nie počas defekácie). Frekvencia defekácie u pacientov s UC kolíše od niekoľkokrát denne po 15 až 20 krát (v závažných prípadoch). Frekvencia stolice sa zvyšuje ráno a večer.

 • Bolesť brucha

Bolesť sa môže tiež líšiť v intenzite, od miernej po ťažkú, s ťažkým nepohodlím. Bolesť je najčastejšie lokalizovaná na ľavej strane brucha. Závažná bolesť brucha, ktorá sa nekončí analgetikami, je známkou komplikácií tohto ochorenia.

 • Zvýšenie teploty na indexy subfebrilu.
 • Medzi ďalšie príznaky intoxikácie patrí slabosť, strata hmotnosti, slabá chuť do jedla, časté závraty.
 • Falošná túžba konať defekáciu (tenesmus). Pacientovi sa namiesto stolice môže občas podať iba fragment hlienu alebo hnisavý hlien (príznak „rektálneho spúta“)..
 • Nadúvanie brucha (plynatosť).
 • Fekálna inkontinencia.
 • Niekedy je pacient skôr zápchu ako hnačku, čo je závažný zápal sliznice hrubého čreva.
 • Pravdepodobnosť rýchlej (brušnej, brušnej) ulceratívnej kolitídy.

Táto forma sa vyvíja v priebehu niekoľkých dní a prejavuje sa ako toxický megakolon (zväčšenie alebo zväčšenie lúmenu hrubého čreva). Zároveň teplota pacienta prudko stúpa a dosahuje úrovne nad 38 ° C. Pacient je slabý, dynamický, rýchlo schudne, má bolesti brucha a často má uvoľnené stolice s vysokým obsahom hlienu, krvi a hnisu a bolesti brucha. V konečnom štádiu UC sa vyvinie tachykardia, pokles tlaku krvi a oliguria. Pacient má nadúvanie a nežnosť, črevný hluk nie je počuť. Krv sa vyznačuje neutrofilnou leukocytózou a röntgenový snímku ukazuje zväčšené hrubé črevo (priemer nad 6 cm). Zväčšenie hrubého čreva je spôsobené zvýšenými hladinami oxidu dusnatého, čo zvyšuje funkciu hladkého svalstva v čreve. Nadmerné zväčšenie hrubého čreva je nebezpečné v dôsledku perforácie steny (prasknutie)..

Extracelulárne prejavy ULC

Vyskytujú sa zriedkavo iba u 10 – 20% pacientov. Tieto zahŕňajú:

 • Poškodenie kože ako erytém nodosum a gangréna pyoderma spojené so zvýšenými hladinami bakteriálnych antigénov, imunitných komplexov, kryoproteínov v krvi.
 • Orofaryngeálne príznaky. Vyskytuje sa u 10% pacientov. Sú spojené so špecifickými botanickými sliznicami v ústach, ktoré sa znižujú, keď sa choroba dostane do remisie..
 • Očné lézie (menej časté iba v 5 až 8% prípadov) zahŕňajú: uveitída, episcleitída, konjunktivitída, retrobulbárna neuritída, keratitída, choroiditída…
 • Poškodenie kĺbov. Zápalové procesy v kĺboch ​​sú artritída (najčastejšie sa vyskytujúca), sakroilitída a spondylitída. Tieto lézie sa môžu kombinovať s črevnou patológiou alebo sa môžu vyskytnúť pred hlavnými príznakmi ulceróznej kolitídy..
 • Patológia kostrového systému: osteoporóza (zvýšená krehkosť kostí), osteomalacia (zjemnenie kostí), aseptická a ischemická nekróza.
 • Poškodenie pľúcneho systému (nájdené u 35% pacientov s UC).
 • Poškodenie pankreasu, pečene a žlčových ciest. Tieto zmeny sú dôsledkom abnormalít endokrinného systému.
 • Najzriedkavejšie extraintestinálne príznaky črevnej ulceratívnej kolitídy sú: vaskulitída, myozitída a glomerulonefritída…

Ulcerózna kolitída má akútnu aj remisnú fázu. Na začiatku choroba začína postupne, ale s rastúcimi príznakmi ulceratívnej kolitídy sa rýchlo zrýchľuje.

Symptomatológia občas oslabuje, ale neskôr sa znova zosilňuje. Pri nepretržitej liečbe nadobúda choroba charakter recidivujúcej chronickej ulceróznej kolitídy, ktorej príznaky sa zmierňujú s dlhodobou remisiou. Miera recidívy u pacientov s ulceróznou kolitídou má tendenciu nezávisieť od stupňa poškodenia čriev, ale od udržiavacej liečby (NSAID, antibakteriálne látky, antivirotiká)…

Počas akútnej fázy ochorenia sa hrubé črevo javí takto: hyperémia a edém sliznice, krvácanie z čreva a vredy. Naopak, proces remisie je sprevádzaný atrofickými zmenami slizníc – stáva sa tenšími, dysfunkčnými a vyskytujú sa infiltráty lymfy..

Diagnóza choroby

Diagnózu a liečbu ulceróznej kolitídy vykonáva odborník na terapiu alebo gastroenterológ. Pri podozrení na chorobu sa vyvíja súbor relevantných symptómov:

 • hnačka s nečistotami v krvi, hliene a hnisu
 • artritída s bolesťou brucha
 • očné poruchy v pozadí všeobecnej intoxikácie tela
 • Bežný krvný test u pacienta s ulceróznou kolitídou sa vyznačuje anémiou (zníženie počtu červených krviniek a hemoglobínu) a leukocytózou. Biochemické testy krvi zvyšujú množstvo C-reaktívneho proteínu v krvi, čo naznačuje zápal v ľudskom tele. Okrem toho sa znižuje obsah albumínu, horčíka, vápnika a zvyšuje sa počet hamaglobulínov, čo súvisí s produkciou aktívnych protilátok..
 • Imunotest u väčšiny pacientov vykazuje zvýšené hladiny cytoplazmatických antineutrofilných protilátok (v dôsledku abnormálnej imunitnej odpovede)…
 • Krv, hnis a hlien sa pozorujú v stolici pacienta s ulceróznou kolitídou. Patogénna mikroflóra je naočkovaná stolicou.

Prístrojová diagnostika NAC .

Endoskopia (rektosigmoidoskopia, kolonoskopia (príprava)) odhaľuje symptómy špecifické pre danú chorobu:

 • opuch a hyperémia, granulárna povaha sliznice
 • pseudopolipai
 • kontaktné krvácanie
 • prítomnosť hnisu, krvi a hlienu v črevnom lúmene
 • vo fáze remisie je pozorovaná atrofia sliznice hrubého čreva.

Kolonoskopia môže byť v blízkej budúcnosti nahradená kapsulárnou endoskopiou („obrazové pilulky“) a bude vykonaná u pacientov, ktorí odmietli podstúpiť kolonoskopiu kvôli bolesti a nepohodliu pri výkone. Kapsulárna endoskopia však nenahrádza tradičné endoskopické vyšetrenie, pretože kvalita obrazu je nižšia ako priame zobrazovanie. Približná cena takejto kapsuly bude okolo 500 dolárov.

Röntgenové lúče sú tiež účinnou metódou na diagnostiku ulceróznej kolitídy. V tomto prípade sa ako kontrast použije zmes bária. Na röntgenových lúčoch má pacient s UC výrazné zvýšenie polomeru čreva, prítomnosť polypov, vredov a skrátenie čreva. Táto metóda vyšetrenia pomáha predchádzať perforácii čreva..

Ulcerózna kolitída

Neexistuje etiologická liečba, ktorá by mohla ovplyvniť príčinu ulceratívnej kolitídy. Liečba tohto ochorenia je symptomatická a jeho cieľom je: odstrániť zápalový proces, udržať remisiu a predchádzať komplikáciám. Ak lieková terapia nemá žiadny účinok, pacientovi je ukázaná chirurgická liečba.

Medzi konzervatívne prístupy k liečbe UC patria:

Liečba diétou. Počas obdobia exacerbácie sa pacientovi odporúča, aby sa zdržal príjmu potravy. Môžete piť iba vodu. Počas remisie sa pacientovi odporúča znižovať množstvo tuku v potrave a zvyšovať obsah bielkovín (netučná ryba a mäso, tvaroh, vajcia). Odporúča sa zrušiť hrubé vlákna, ktoré môžu poškodiť jemnú črevnú sliznicu. Odporúčajú sa tieto uhľohydráty: obilniny, med, želé, želé, bobule a ovocné kompóty a odvarky. Pacientovi sa odporúča užívať vitamíny A, K, C a vápnik. V závažných prípadoch sa odporúča parenterálna a enterálna výživa.

NSAID (nesteroidné protizápalové lieky), salofalk, mesalazín, sulfasalazín a kortikosteroidy – prednison, methiprednizolón. Dávku lieku volí individuálne lekár.

Antibiotiká. Na exacerbáciu choroby sa odporúčajú aj antibiotiká: ciprofloxacín, zifran, ceftriaxón,..

chirurgia

Chirurgická liečba ulceróznej kolitídy je indikovaná u pacientov, ktorým nepomáhajú konzervatívne metódy. Indikácie pre chirurgický zákrok na ulceróznu kolitídu zahŕňajú:

 • perforácia (perforácia steny čreva);
 • príznaky upchatia čreva;
 • absces
 • prítomnosť toxického megakolonu;
 • silné krvácanie;
 • fistula;
 • rakovina hrubého čreva.

Hlavné typy chirurgických zákrokov sú:

 • Kolektómia (excízia hrubého čreva).
 • Proctolektómia (odstránenie rekta a hrubého čreva) so zachovaním konečníka.
 • Proctolektómia s následnou aplikáciou ileostómie. Zároveň sa vyreže konečník a hrubé črevo a nasleduje ileostómia (trvalá alebo dočasná), ktorá odstraňuje prírodný odpad z ľudského tela. V budúcnosti sa pacient podrobí rekonštrukčnej chirurgii, odstráni ileostómiu a obnoví prirodzenú defektnú dráhu..

Leave a Reply