Vlastnosti a použitie éterického oleja mäty piepornej. Jedlo je liek

Esenciálny olej z mäty piepornej: vlastnosti a aplikácie

Nikto nemôže poprieť osviežujúce, ochladzujúce a upokojujúce účinky éterického oleja mäty piepornej! Mäta pieporná, pôvodom z Európy, je jednou z bylín používaných na liečebné účely po stáročia. Máta peprná patrí do rodiny Lamiaceae, ktorá zahŕňa aj rastliny ako levanduľa a rozmarín. Máta peprná je kríženec špáradiel a špáradiel. Olej sa získava destiláciou pary z listov a horných krúžkov rastlín. V tomto článku sa budeme podrobne zaoberať tým, čo je silica mäty piepornej, vlastnosti a použitie, vedľajšie účinky a kontraindikácie.

Vlastnosti a použitie éterického oleja mäty piepornej

Čo je silica mäty piepornej a aké je jej použitie

Esenciálny olej z mäty piepornej je prírodný antibakteriálny, antivírusový, protiplesňový, analgetický a vynikajúci antiparazitický prostriedok. Vďaka svojim mnohým liečivým vlastnostiam sa mäta pieporná používa v rôznych krajinách sveta..

Moderný výskum spája prospešné vlastnosti tejto rastliny s aktívnymi zložkami, ktoré obsahuje, ako je mentón, mentylestery a, čo je najdôležitejšie, aktívnou zložkou nazývanou mentol, ktorá sa nachádza vo vysokých koncentráciách v mäty piepornej (1). Pepermintový olej sa široko používa vo výrobkoch a výrobkoch, ako sú šampóny, žuvačky, zubné pasty, zmrzlina, mydlo, čaj a oveľa viac…

Tu sú niektoré užitočné vlastnosti mäty piepornej:

 • Zmierňuje bolesť žalúdka;
 • Odstraňuje tráviace problémy;
 • Odstraňuje nepríjemný dych;
 • Zmierňuje bolesti hlavy;
 • Inhibuje patogénne baktérie;
 • Je to skvelý insekticíd;
 • Objasňuje myseľ a zlepšuje koncentráciu;
 • Uľahčuje ochorenie dýchacích ciest;
 • Zvyšuje hladinu energie;
 • Oslabenie bolesti svalov;
 • Znižuje stres;
 • Výkonná a cenovo dostupná alternatíva k liekom na predpis.

Olej z mäty piepornej je vhodný pre všetky stavy, od tráviacich problémov, trávenia a nevoľnosti, až po zmiernenie sínusových infekcií, odstránenie svalových kŕčov a odstránenie zápachu z úst a škodcov. Existuje veľa dôvodov, prečo by tento éterický olej mal byť kľúčovým nástrojom vo vašej lekárničke.!

Éterický olej mäty piepornej pre trávenie

Tradične a dokonca aj dnes je mäta mäty pieporná všeobecne známa ako silné gastrointestinálne sedatívum. Štúdie ukazujú, že silný aktívny mentol pomáha upokojovať svalové kŕče tým, že zmierňuje nevoľnosť, tráviace ťažkosti, nadúvanie a príznaky IBS (2)..

1. Mätový éterický olej na nevoľnosť

2013. Štúdia zistila, že mäta pieporná silica pomáha znižovať nevoľnosť spôsobenú chemoterapiou. Vedci tvrdia, že nielen toto liečivo bolo bezpečné a významne znížilo nauzea a zvracanie pacientov, ale aj nákladovo efektívne riešenie nauzey postihuje 70 až 80% pacientov s rakovinou (3)…

Ako používať éterický olej mäty piepornej na nevoľnosť:

 1. Aplikujte navonok: Zmiešajte 1-2 kvapky oleja mäty piepornej s rovnakým množstvom nosného oleja, napríklad kokosového oleja alebo jojobového oleja, a vtierajte do pokožky za ušami…
 2. Na použitie v difúzore pachov: Pomalá a stabilná difúzia arómy môže zmierniť nevoľnosť..
 3. Dýchajte rovno: Keď ste chorí alebo trpíte na choroby z pohybu, zhlboka sa nadýchnite vôňu oleja mäty piepornej ťahaním fľaše priamo do nosa. Na každé zápästie môžete tiež aplikovať jednu kvapku tohto oleja..

2. Mätový éterický olej na pálenie záhy a bolesti žalúdka

Esenciálny olej z mäty piepornej je tiež prospešný pri upokojovaní svalov gastrointestinálneho traktu, ako aj pri stimulácii toku žlče, ktorý pomáha odbúravať tuky a účinnejšie prenášať jedlo cez črevo. Vďaka tomu je užitočným liekom na zmiernenie kyslého refluxu a upokojenie trávenia. Olej tiež zvracia a upokojuje pálenie záhy..

poznámka: Mäta pieporná môže uvoľniť svaly zvierača, ktoré oddeľujú žalúdok od pažeráka, takže ak trpíte refluxnou chorobou pažeráka (GERD), môže sa tým zhoršiť pálenie záhy…

Esenciálny olej z mäty piepornej metóda liečby pálenia záhy a poruchy trávenia:

 1. Aplikujte navonok: Zmiešajte 2-3 kvapky oleja mäty piepornej s 1 čajovou lyžičkou. Masírujte brušnú pokožku nosičom, ako je napríklad kokosový olej.
 2. Vezmite to dovnútra: Pridajte 1 kvapku oleja mäty piepornej, ½ čajovej lyžičky, do pohára teplej vody. jablčný ocot a 1 lyžička. med. Miešajte a pite.

3. Mätový éterický olej na nadúvanie a trávenie

Mäta pieporná sa používa po stáročia na zmiernenie poruchy trávenia (dyspepsia) a nadúvanie. Jeho účinnosť pri eliminácii týchto stavov je spôsobená silným sedatívnym účinkom – pomáha zmierňovať plynatosť uvoľňovaním brušných a črevných svalov a uvoľňovaním hrubého čreva. Zmierňuje kŕče, znižuje nadúvanie a plyn, čo pomáha znižovať bolesť žalúdka.

Esenciálny olej z mäty piepornej sa používa na odstránenie brušnej dyspepsie a dyspepsie:

 1. Aplikujte navonok: Zmiešajte 2-3 kvapky oleja mäty piepornej s 1 čajovou lyžičkou. nosný olej, napríklad olivový olej, masíruje brušnú pokožku.
 2. Vezmite to dovnútra: Pridajte 1 kvapku oleja mäty piepornej a 1 čajovej lyžičky do pohára teplej vody. med. Pred jedlom premiešajte a vypite.

4. Mätový éterický olej na syndróm dráždivého čreva (IBS)

Syndróm dráždivého čreva alebo IBS postihuje predovšetkým ženy a spôsobuje bolesti brucha a nepohodlie spolu s nadúvaním, hnačkami a zápchou. 2007. Štúdia ukázala, že mäta pieporná prijatá vo forme kapsúl bola účinná pri zmierňovaní príznakov IBS u 75% pacientov, ktorí túto liečbu užívali mesiac (4). Vďaka tomu je silica mäty piepornej vynikajúcou prírodnou a cenovo dostupnou alternatívou k drahým liekom na predpis s negatívnymi vedľajšími účinkami..

Najnovšie 2014 Štúdia zistila, že mäta mäty piepornej „významne prekračuje placebo pri zmierňovaní príznakov IBS“ a dospela k záveru, že olej bol „bezpečný a účinný na krátkodobú liečbu syndrómu dráždivého čreva“ (5)…

Silica mäty piepornej pre nachladnutie, kašeľ a chrípku

Keď sa u mnohých ľudí objaví prechladnutie alebo chrípka, často berú lieky, ktoré im pomôžu zbaviť sa nádchy, bolesti v krku, pľúc a prieduškového hlienu. Tieto farmaceutické výrobky väčšinou obsahujú pepermintový olej s aktívnym chladiacim a upokojujúcim účinkom – mentol. A existuje dôvod, prečo je mentol v sprejoch a pastilkách na bolesť v krku a gumu na prsníky – výrobcovia drog vedia, že to funguje!

5. Mäta pieporného oleja na bolesť hrdla

Mentol spôsobuje ochladenie a topenie v hrdle, čo poskytuje potrebnú úľavu. Analgetické vlastnosti oleja mäty piepornej pomáhajú zmierniť bolesť spôsobenú prechladnutím a anginou mandľovou (angína). Prírodné antibakteriálne vlastnosti pomáhajú bojovať proti infekciám hrdla a protizápalové vlastnosti pomáhajú znižovať opuch.

Ako používať silicu mäty piepornej pre bolesť v krku:

kloktanie: Pridajte 1-2 kvapky oleja mäty piepornej do pohára teplej vody. Kloktať s týmto produktom na zníženie zápalu, ničenie baktérií a zníženie bolesti. Môžete tiež pridať ½ lyžičky. kamenná soľ – pre ďalšie výhody.

6. Mätový olej nachladnutie

Pretože mentol má výrazné antibakteriálne a protizápalové vlastnosti, výrobcovia liečiv ho aktívne používajú na zmiernenie príznakov a účinkov nachladnutia a chrípky, ako je napríklad upchatie nosa, infekcie dutín a bronchitída. Olej z mäty piepornej pôsobí ako prírodný dekongesant a pomáha pri riedení hlienu odstraňovaním upchatia nosa.

Liečba éterického oleja mäty piepornej prechladnutia:

 1. Dýchajte rovno: Naplňte nos otvorenou fľaškou silice mäty piepornej a vdychujte jej pary – dosť na to, aby ste otvorili dýchacie cesty a aktivovali čuch..!
 2. Aplikujte navonok: Zmiešajte 2-3 kvapky oleja mäty piepornej s nosným olejom, ako je napríklad kokosový alebo olivový olej, a masírujte pokožku hrudníka, aby sa uľahčilo vytváranie hlienu v pľúcach a prieduškách…
 3. Nadýchnite sa pár: Pridajte 8 až 10 kvapiek éterického oleja mäty piepornej do misky vriacej vody, položte uterák na hlavu a vdýchnite horúcu paru po dobu 5 až 10 minút. Para pomáha znížiť hlien v dýchacích cestách a podporuje odvodnenie, zatiaľ čo dekongestantné vlastnosti mäty pomáhajú zmierniť príznaky prechladnutia, nosa a preťaženia dutín…
 4. Na použitie v difúzore pachov: Do difuzéra pridajte 5 kvapiek oleja mäty piepornej a 5 kvapiek éterického oleja eukalyptu. Vdýchnite paru týchto silných liečivých éterických olejov po celú noc.

7. Mätový éterický olej na kašeľ

Dekongestívne vlastnosti oleja mäty piepornej pomáhajú odstrániť hlien z hrudníka, vystrihnúť hlien a zvýšiť produktivitu kašľa. Nasledujúce recepty prírodných liečivých balzamov kombinujú mätu piepornú a eukalyptový olej (vynikajúci protizápalový liek, ktorý pomáha liečiť chronickú bronchitídu) (6). Toto drvenie pomáha riediť hlien tak, že pri kašľaní sa hlien ľahšie oddeľuje. Tento odstraňovač trenia je tiež bezpečným liekom proti kašľu pre mentol so škodlivými chemickými zložkami..

Použitie éterického oleja mäty piepornej na liečbu kašľa a preťaženia hrudníka:

 • ½ šálky kokosového alebo olivového oleja.
 • 2 polievkové lyžice včelieho vosku (alebo strúhaného včelieho vosku).
 • 15 kvapiek oleja mäty piepornej (obsahuje účinnú látku mentol, ktorá otvára nazálne dýchacie cesty).
 • 20 kvapiek oleja z eukalyptu (obsahuje účinnú látku eukalyptus, čo je prírodný prostriedok proti kašľu).

Zahrievajte včelí vosk a olejový nosič vo vodnom kúpeli, kým sa vosk nerozpustí. Pridajte éterické oleje. Miešajte a nalejte do nádoby (malé poháre alebo malé sklenené nádoby) a nechajte vychladnúť. Po vychladnutí tento produkt pretrite hrudník a nohy. Skladujte na chladnom a suchom mieste. V prípade potreby postup zopakujte..

8. Mätový éterický olej na upchatie nosa

Výhody éterického oleja mäty piepornej sú tiež to, že môže pomôcť liečiť upchatie nosa. Keď máte chrípku, nie je nič nepríjemnejšie ako upchaté, upchaté dutiny. Ak je vaša hlava ťažká a máte problémy s dýchaním, skúste použiť mätu piepornú. Tento éterický olej pomáha znižovať zápal, riedi hlien v dutinách a otvára upchané dýchacie cesty..

Použitie éterického oleja mäty piepornej na odstránenie upchatia nosa:

 1. Vdýchnutie pary: Pridajte 5 kvapiek éterického oleja mäty piepornej a 5 kvapiek eukalyptového oleja do misky vriacej vody. Položte uterák na hlavu a vdýchnite horúcu terapeutickú paru po dobu 5 až 10 minút alebo dovtedy, kým sa para nezastaví. Liečivé vlastnosti obidvoch olejov pomáhajú riediť hlien a čistia nosové kanáliky. Ak je to potrebné, vyfúknite nos a vyberte sliznicu. Opakujte každé 3-4 hodiny.
 2. Nalejte do zvlhčovača: Väčšina odborníkov na sínusitídu súhlasí s tým, že zvlhčovanie miestnosti pomáha pri zotavovaní sa zo sínusitídy (sínusitída, frontálna sínusitída, etmoiditída, sfenoiditída). Pri nasledujúcom použití zvlhčovača pridajte pár kvapiek oleja mäty piepornej. To môže poskytnúť ďalšiu výhodu v odstraňovaní hlienu z pľúc, priedušiek a dutín..

Éterický olej mäty piepornej pre batoľatá a deti

Olej z mäty piepornej môže zmierniť koliku a svrbenie dieťaťa, znížiť horúčku a zmierniť prechladnutie u detí a detí. Je to bezpečná, prírodná a cenovo dostupná alternatíva liekov na lekársky predpis a farmaceutických výrobkov obsahujúcich umelé prísady..

9. Mätový éterický olej z koliky

Keď dieťa volá z neznámeho dôvodu a zdá sa, že všetko, čo neurobíte, ho upokojuje, je pravdepodobné, že vaše dieťa je napnuté. Kolika sa zvyčajne deteguje plačom dlhšie ako 3 týždne, 3 hodiny každý deň, najmenej 3 dni v týždni. Stav dieťaťa sa tiež zhoršuje večer a pravdepodobne sa objaví každý deň v rovnakom čase. Olej z mäty piepornej má antispazmodické vlastnosti, znižuje kŕče v čreve a uvoľňuje plyn do brušnej dutiny…

2012. Štúdia zistila, že éterický olej mäty piepornej bol pri zmiernení príznakov koliky u detí rovnako účinný ako Simeticone. Výsledkom je, že „všetky matky hlásili zníženie frekvencie a trvania epizód detskej koliky“ (7)..

Metóda použitia silice mäty piepornej na zmiernenie koliky dieťaťa:

Aplikujte navonok: Zmiešajte 1-2 kvapky oleja mäty piepornej s 1 čajovou lyžičkou. Nosiče ako jojobový olej, olivový olej alebo kokosový olej sa nanášajú na hruď alebo žalúdok dieťaťa a jemne masírujú. Túto zmes môžete aplikovať hneď potom, ako sa Vaše dieťa vykúpe v teplej kúpeli a potom ho položiť do postele. Opakujte každý večer.

10. Mätový éterický olej na zuby

Zubné gumy u dojčiat môžu spôsobiť veľkú bolesť a nepohodlie. Olej z mäty piepornej je vynikajúci prírodný liek proti bolesti a môže uvoľniť, ochladiť a znecitliviť ďasná. Najdôležitejšie je, že je prírodný a bez chemických látok..

Éterický olej mäty piepornej na čistenie zubov:

Naneste na ďasná: Zmiešajte 1 kvapku oleja mäty piepornej s 1 kvapkou kokosového alebo olivového oleja a masírujte oblasť ďasien.

11. Potrebná malá mäta pieporná s chladom pre deti

Ak má vaše dieťa studený a výtok z nosa, nepoužívajte mentolovú gumu a umelé prísady, ktoré môžu viac poškodiť ako úžitok. Vyskúšajte tento jednoduchý liek, ktorý môže prirodzene zmierniť príznaky prechladnutia u detí..

Spôsob aplikácie éterického oleja mäty piepornej proti nachladnutiu a rinitíde u detí:

Aplikujte navonok: Zmiešajte 1-2 kvapky oleja mäty piepornej s 1 čajovou lyžičkou. nosný olej, ako je jojobový olej, olivový olej alebo kokosový olej a produkt naneste na pokožku na hrudníku a chodidlách a potom masírujte. Koža nôh je menej citlivá a menej citlivá na trenie “pálením” oleja, a keďže póry chodidiel sú širšie ako iné oblasti tela, trením nôh éterickými olejmi sa ich aktívne zložky rýchlo uvoľňujú do krvného obehu..!

12. Mätový éterický olej pri vysokej telesnej teplote

Chladiaci účinok mentolu upokojuje nielen bolesti v krku a dýcha, Move & Flexo tiež zmierňuje vysoké teploty u detí..

Spôsob aplikácie éterického oleja mäty piepornej pri vysokej telesnej teplote u detí:

Aplikujte navonok: Zmiešajte 2 až 3 kvapky oleja mäty piepornej s nosným olejom, ako je napríklad kokosový alebo olivový olej, a trením krk a nohy dieťaťa znižujte vysokú telesnú teplotu. Trenie chodidiel pomôže rýchlo vstrebať a znížiť telesnú teplotu.

poznámka: Keďže mäta pieporná je „horiaci“ olej, vždy ju zmiešajte s nosným olejom, ako je napríklad kokosový alebo olivový olej. Ak je telesná teplota dieťaťa vyššia ako 39,5 ° C, vyhľadajte lekársku pomoc.

Silica mäty piepornej pre bolesť

Medzi prospešné vlastnosti silice mäty piepornej patrí aj jej schopnosť zmierniť bolesť, ktorá môže zmierniť bolesti kĺbov, chrbta, krku, kolena a ďalších oblastí, ako aj uvoľniť svaly. Vďaka chladiacemu účinku mentolu olej pomáha rozvíjať znecitlivenie v bolestivej oblasti a jeho protizápalové vlastnosti pomáhajú zmierniť zápal kĺbov…

13. Mätový éterický olej na bolesti kĺbov

Peppermintový olej má okrem úľavy od bolesti anestetický účinok, ktorý pomáha zmierniť zápal a bolesť spojenú s bolesťou kĺbov spôsobenú stavmi, ako je reumatoidná artritída a osteoartritída. Je to bezpečná, prirodzená úľava od bolesti pri syntetických bolestiach kĺbov, ako sú koleno, chrbát a krk..

Ako používať éterický olej mäty piepornej na liečbu bolesti kĺbov a artritídy:

 1. Aplikujte navonok: Zohrejte mierne 2 polievkové lyžice. l kokosový alebo olivový olej a pridajte 8-10 kvapiek oleja mäty piepornej. Naneste tento výrobok na postihnuté kĺby. Používajte podľa potreby.
 2. Masážna zmes: Spolu s eukalyptovým olejom (skvelý analgetikum) môžete vyskúšať tento silnejší analgetický balzam. Zmiešajte 8-10 kvapiek oleja mäty piepornej, 8-10 kvapiek oleja eukalyptu s 1 – 1 polievkovou lyžicou oleja na nosiči, ako je kokosový olej alebo moringový olej (Moringa olej je silný protizápalový liek, takže je pre túto zmes vynikajúcou voľbou). (8).

14. Mätový éterický olej na úľavu od bolesti svalov

Pozitívne vlastnosti mäty piepornej môžu tiež pomôcť s bolesťou svalov. Ak ste sa po svahu, dlhom pracovnom dni alebo pri zranení pri športe zranili svaly, skúste použiť mätu mäty piepornej. Mentol má schopnosť uvoľňovať svaly, zmierňovať zápaly a spôsobiť znecitlivenie a zmierňovať bolesť.

Esenciálny olej z mäty piepornej na zmiernenie bolesti svalov:

 1. Masážny olej: Zmiešajte 5-10 kvapiek oleja mäty piepornej s 1-2 čajovými lyžičkami nosného oleja, ako je olivový olej alebo márový olej (o ktorom je známe, že má silné protizápalové vlastnosti) a masírujte bolestivé oblasti..
 2. VírivkaPridajte do horúceho kúpeľa 20 kvapiek oleja mäty piepornej spolu s 2 šálkami soli Epsom. Takýto kúpeľ zmierňuje bolesti svalov, upokojuje a uvoľňuje..

15. Mätový éterický olej na bolesti hlavy a migrény

Ak ste náchylní na bolesti hlavy alebo bolesti hlavy (ktoré spôsobujú pretrvávajúcu nudnú bolesť), štúdie ukazujú, že mäta pieporná môže pomôcť..

Vďaka schopnosti znižovať nevoľnosť je ropa tiež vynikajúcou voľbou pre osoby trpiace migrénou. Výrobcovia to tiež použili na výrobu produktov obsahujúcich mätu piepornej, špeciálne navrhnutú na zmiernenie bolesti hlavy a migrény. Namiesto toho, aby ste bežali do lekárne, skúste tento jednoduchý domáci liek, keď vám hlava zhasne.

Ako používať silicu mäty piepornej pre bolesti hlavy:

Aplikujte navonok: Zmiešajte niekoľko kvapiek éterického oleja mäty piepornej s nosným olejom, ako je jojobový olej alebo vavrínový olej Alexandria (taman) (ideálny pre pokožku) a masážne chrámy, čelo a zadná časť krku pre rýchle bolesti hlavy…

Éterický olej mäty piepornej

Vďaka svojim protizápalovým vlastnostiam je silica mäty piepornej vynikajúca na upokojenie podráždenej pokožky a môže byť použitá v kozmetike na popáleniny, svrbenie, vyrážky, akné atď. Je to tiež úžasný doplnok vášho denného make-upu na osvieženie tváre.!

16. Mätový éterický olej

Na vylepšenie vzhľadu pokožky nemusíte kupovať drahú kozmetiku tváre. Esenciálne oleje, ako je napríklad mäta pieporná, dokážu zázraky založené na vzhľade vašej pokožky a celkovom stave Move & Flex. Vyskúšajte tento jednoduchý a lacný recept na technológiu Move & Flexa Glowing Facial nižšie.!

Esenciálny olej z mäty piepornej pre tvár:

Peeling tváre: Pomocou tohto jednoduchého čistenia tváre zosvetlite matnú pokožku. Pridajte 2 kvapky oleja mäty piepornej a 1 lyžicu olivového oleja, moringového oleja alebo vavrínového oleja Alexandrie (tamanu). Som kamenná soľ. Zmiešajte všetky prísady. Umyte si tvár a pomaly aplikujte túto zmes. Opakujte dvakrát týždenne pre žiariacu a žiariacu pokožku.!

17. Mätový éterický olej na akné a akné

Olej z mäty piepornej môže pomôcť pri kontrole nadmerného vylučovania mazu a zabrániť upchávaniu pórov a akné. Ako prírodné protizápalové činidlo tiež pomáha liečiť oblasti postihnuté zápalovými vyrážkami..

Použitie éterického oleja mäty piepornej na liečbu akné a liečby akné:

Liečba akné (akné a akné): Zmiešajte 1 kvapku oleja mäty piepornej a 1 kvapku oleja eukalyptu (veľké antiseptické činidlo, ktoré ničí baktérie) so 6 až 8 kvapkami vody. Namočte vatový tampón do zmesi a aplikujte priamo na akné. Vyvarujte sa kontaktu s očami, nosom a ústami. Najlepšie výsledky dosiahnete, ak odídete cez noc..

18. éterický olej na pery

Chcete mať jemné, šťavnaté pery? Vyskúšajte tento chladný a výživný balzam na pery z prírodného pepermintového oleja, aby ste počas celého roka vyhladili suché a popraskané pery.!

Mazanie silíc mäty piepornej pre pery:

 • 6 čajových lyžičiek včelieho vosku (alebo strúhaného včelieho vosku).
 • 6 lyžičiek bambuckého masla.
 • 6 čajových lyžičiek kokosového oleja.
 • 20 kvapiek éterického oleja mäty piepornej.

Zahrejte všetky zložky vo vodnom kúpeli, kým sa vosk nerozpustí. Pridajte mätu mäty piepornej. Poháre premiešajte a naplňte balzamom na pery. Chladí sa a prikryje sa. užívať!

19. Mätový éterický olej na svrbenie

Výhoda éterického oleja mäty piepornej spočíva aj v tom, že môže zmierniť svrbenie. Pri miernom podráždení pokožky môžu protizápalové účinky oleja mäty piepornej pomôcť zmierniť svrbenie a podráždenie..

Spôsob použitia silice mäty piepornej na svrbenie:

Aplikujte navonok: Pre menšie podráždenie pokožky zmiešajte 1 polievkovú lyžicu. l Prepravný olej (napr. moringový olej, vynikajúci protizápalový prostriedok na pokožku) s 5-7 kvapkami oleja mäty piepornej a aplikujte na postihnuté miesto. Pri stavoch pokožky, ako je psoriáza a ekzém, môžete tiež pridať 5 až 7 kvapiek oleja zo santalového dreva, aby sa urýchlilo hojenie pokožky…

20. Mätová silica na popáleniny

Zriedený pepermintový olej je vynikajúci prostriedok na zmiernenie zápalu a rýchleho ochladenia, čo uľahčuje horenie kvôli popáleninám..

Použitie silice mäty piepornej na popáleniny:

Spálenie od slnka: Pridajte 100 ml mäty piepornej do 100 ml čistej aerosólovej plechovky (predáva sa v obchodoch Move & Flex a online alebo online). Dobre pretrepte a nastriekajte na postihnuté miesto..

21. Mätový éterický olej na spálenie od slnka

Chladiace a analgetické vlastnosti mentolu sú tiež dobré pri liečbe spálenia od slnka. Olej ochladzuje pokožku, zmierňuje bolesť a jej protizápalové vlastnosti pomáhajú znižovať začervenanie, opuch a zápal kože..

Použitie éterického oleja mäty piepornej na spálenie od slnka:

Aplikujte navonok: Zmiešajte trochu kokosového oleja (pomáha rehydratovať spálenú pokožku) s niekoľkými kvapkami oleja mäty piepornej a aplikujte na postihnuté miesto…

Éterický olej mäty piepornej

Nie je nič lepšie ako osviežujúci, osviežujúci a ochladzujúci pocit, ktorý získate umývaním vlasov mentolovým šampónom. Existuje dôvod, prečo výrobcovia pridávajú pepermintový olej do svojich výrobkov na starostlivosť o vlasy. Olej stimuluje a má antiseptické vlastnosti, takže dokonale stimuluje rast vlasov, odstraňuje lupiny a vši, dodáva pocit sviežosti a chladu, ktorý vás skutočne prebudí..

22. Mätová silica pre rast vlasov

2014. Výskum ukázal, že mäta mäty piepornej sa môže použiť ako „alternatíva k vypadávaniu ľudských vlasov“ (9). Preto sa mäta mäty piepornej nachádza v mnohých šampónoch a iných výrobkoch na starostlivosť o vlasy, ako sú lupiny a plešivosť.!

Olej z mäty piepornej pomáha omladiť a oživiť vlasové folikuly. To vedie k pohybu a flexibilite vlasových folikulov, ktoré fungujú lepšie a vydržia dlhšie, zvyšujú rast vlasov a bránia riedeniu a rednutiu..

Ako používať silicu mäty piepornej pre rast vlasov:

 1. Pridajte si šampón: Pridajte 1 čajovú lyžičku do 500 ml šampónu. mäty piepornej, potom dobre premiešajte. Fľašu šampónu pred každým použitím dobre pretrepte, aby ste zabezpečili dobrú distribúciu oleja..
 2. Výživný vlasový olej: Stačí pridať pár kvapiek oleja mäty piepornej na 1 polievkovú lyžicu. l kokosového oleja alebo 1 polievková lyžica. l Emu tuk (bohatý na antioxidanty, ktoré pomáhajú zrýchľovať rast vlasov). Naneste výrobok na vlasy a masírujte. Stimuluje nielen rast vlasov, ale aj ich omladzuje!

23. Mätový éterický olej na ošetrenie lupín

Olej z mäty piepornej je vynikajúci na zlepšenie pohyblivosti a flexibility pokožky hlavy a na odstránenie lupín. Stimuluje krvný obeh v pokožke, predlžuje životnosť vlasových folikulov a jeho protizápalové vlastnosti upokojujú svrbenie a podráždenie pokožky hlavy a odstraňujú lupiny.

Éterický olej mäty piepornej MOV & Flexing pre pokožku hlavy a lupiny:

Olej na pokožku hlavy: Roztavte 4 polievkové lyžice kokosového oleja za nízkej teploty. Nalejte doň 1 čajovú lyžičku. tekutý vitamín E, 2 čajové lyžičky. Moringový olej (silný kondicionér na vlasy), 20 kvapiek oleja mäty piepornej a 10 kvapiek oleja zo stromov čaju. Miešajte a nechajte vychladnúť 2-3 hodiny. Naneste každý deň alebo každý druhý deň na omladenie pokožky hlavy a dosiahnutie hodvábne hladkých vlasov!

24. Mätová silica z vší

Komáre nenávidia vôňu mäty piepornej, takže dobre fungujú pri liečbe vši v hlave, takže ju nájdete ako kľúčovú zložku v mnohých liečivých všiach. Ak sa chcete zbaviť vši, skúste nižšie uvedený jednoduchý, ale účinný šampón, ktorý nielen vyživuje vaše vlasy a pokožku hlavy, ale tiež vás chráni pred nepríjemnými kritikmi..!

Spôsob použitia éterického oleja mäty piepornej na liečbu pedikulózy:

Šampón na vši: Pridajte 2 kvapky oleja mäty piepornej do 2 lyžičiek. Šampón. Potom pridajte 1 čajová lyžička. neemový olej (Neemový olej obsahuje účinnú látku azadirachtin, silný insekticíd, ktorý zabraňuje množeniu vši). Zmiešajte všetky prísady, naneste na vlasy a prikryte 10 minút sprchovacím uzáverom. Potom si vlasy umyte a osušte uterákom. Rozčesajte si vlasy hrebeňom vši, aby ste odstránili mŕtvych parazitov a ich vajíčka (hnidy).

poznámka: Pri použití pediatrickej pediatrickej liečby pri pediatrickej liečbe buďte opatrní, pretože je veľmi účinná. Liečebný šampón by sa nemal dostať do úst dieťaťa, nosa alebo očí.

Esenciálny olej z mäty piepornej pre ústa Move & Flex

Možno sa väčšina éterického oleja mäty piepornej používa ako prípravok na ústnu hygienu – každá iná zubná pasta, ústna voda a osviežovač vôní, ktoré vidíte v lekárni, obsahuje účinnú látku mentol, ktorá sa získava z mäty piepornej. Tento olej dezinfikuje, spôsobuje znecitlivenie a sviežosť, čo z neho robí ideálny nástroj pre zuby Move & Flex.!

25. Mätový éterický olej na bolesť zubov

Ak máte bolesti zubov, môžete na zub aplikovať vatový tampón namočený do oleja mäty piepornej. Pomáha nielen dezinfikovať a znižovať zápal v dôsledku antiseptických a protizápalových účinkov oleja, ale tiež ho potláča vďaka schopnosti mentolu spôsobovať necitlivosť poskytovaním potrebnej podpory…

26. Mätový éterický olej na sviežosť dýchania

Po stáročia sa mäta pieporná používa ako prírodné osviežujúce vône. Olej z mäty piepornej je jednoduchý a lacný, ale účinný na osvieženie dychu vďaka svojim antibakteriálnym a protiplesňovým vlastnostiam, ktoré sa dajú použiť na halitózu (halitózu)..

Použitie éterického oleja mäty piepornej na dýchanie dýchacích ciest:

 1. Pridajte si svoju zubnú pastuNaneste 1-2 kvapky oleja mäty piepornej na malé množstvo zubnej pasty vylisovanej na kefke a zuby 1-2 minúty dobre očistite. Pomôže to zabrániť zubnému kazu a udrží vaše ústa čerstvé.!
 2. Mäta ústna voda: Naplňte 500 ml fľašu čistou vodou a pridajte 5-6 kvapiek oleja mäty piepornej a 5-6 kvapiek oleja čajovníka. Dobre pretrepte. Vypláchnite ústa a krk, potom ich vypláchnite. Opakujte denné čistenie zubov..

Esenciálny olej z mäty piepornej zlepšuje koncentráciu, zvyšuje energiu a zmierňuje stres

Silná aróma oleja mäty piepornej pomáha sústrediť sa, byť pozorný a zmierniť pocity úzkosti a duševného napätia. Zmysly obnovte zmyslom silice mäty piepornej!

27. Mätová silica zo stresu

Výhodou éterického oleja mäty piepornej je tiež to, že pomáha zmierniť stres. Nie je nič očarujúcejší než osviežujúca aróma tohto oleja, ktorá môže prebudiť vaše zmysly..

Použitie éterického oleja mäty piepornej na zníženie stresu a stresu:

 1. Dýchajte rovno: Vdýchnite arómu oleja mäty piepornej priamo z fľaše alebo kefy pod nosom, aby ste sa na chvíľu osviežili.
 2. Aplikujte navonok: Zmiešajte 3-4 kvapky oleja mäty piepornej s malým množstvom nosného oleja, ako je olivový olej, a naneste ho na plecia a chrbát krku, aby ste sa cítili uvoľnene…
 3. Na použitie v difúzore pachov: Zvýšte koncentráciu a koncentráciu éterického oleja mäty piepornej tým, že do svojho difuzéra napustíte niekoľko kvapiek a zanechá chladnú vôňu, ktorá zmierňuje stres a vylieči stres…
 4. Vírivka: Pridajte niekoľko kvapiek oleja mäty piepornej do horúceho kúpeľa pre okamžitú relaxáciu – tiež skvelé pre upokojenie unavených svalov!

28. Mätový éterický olej pre ADHD + na zlepšenie zamerania

Ak chcete vylepšiť svoje zameranie, zaostrenie a bdelosť, vyskúšajte tieto dve domáce opravné prostriedky:

 1. Aplikujte navonok: Ak sa potrebujete sústrediť alebo vaše dieťa musí urobiť domácu úlohu, naneste si do nosa kvapku oleja mäty piepornej alebo si kvapkou na jazyk okamžite nasaďte..
 2. striekanéNaplňte 300 ml striekaciu fľašu čistou vodou a pridajte 10 až 15 kvapiek oleja mäty piepornej. Nastriekajte na košeľu alebo košeľu, aby ste zvýšili zaostrenie a duševnú čistotu.

Silica mäty piepornej na ničenie hmyzu a hlodavcov

Či už pracujete s chrobákmi, blchami, muchy, švábmi, motýlikmi alebo hlodavcami, silná, stabilná a výrazná aróma mäty piepornej má skvelú prácu.!

29. Mätový éterický olej proti kliešťom a blchám

Pepermintový olej je bezpečný, prírodný prostriedok proti parazitárnym infekciám u psov.

Esenciálny olej z mäty piepornej sa používa na odstránenie bĺch:

Blší a kliešťový sprej: Tento prírodný repelent môžete vyrobiť a sprejovať ho na srsť vášho psa každý druhý deň. Nalejte destilovanú vodu do 500 ml sprejovej fľaše, pridajte 10 kvapiek oleja mäty piepornej, 10 kvapiek oleja eukalyptu, 10 kvapiek oleja zo stromov čaju a 10 kvapiek éterického oleja z balzamu citróna. Jemne pretrepte a postriekajte.

poznámka: Mačky sú citlivé na éterické oleje, preto sa tento produkt odporúča iba pre psy..

30. Esenciálny olej z hmyzu mäty piepornej

Ak máte škodcov vo vašej záhrade alebo doma, skúste použiť tento jednoduchý, ale účinný prírodný insekticíd na odstránenie nepríjemného hmyzu…

Použitie éterického oleja mäty piepornej na odstránenie škodlivého hmyzu:

 1. Prírodný hmyzový sprej: Naplňte polovicu 500 ml sprejovej fľaše destilovanou alebo prevarenou vodou. Naplňte druhú polovicu lieskovým orieškom (k dispozícii v lekárni). Pridajte 20 kvapiek oleja mäty piepornej a 20 kvapiek oleja oregano (prírodný insekticíd – ideálny pre túto zmes) a jemne pretrepte…
 2. Spider Remedy: Malý hmyz ako šváby, mravce a najmä pavúky nenávidia vôňu mäty piepornej. Namočte niekoľko guľôčok bavlny do 3-5 kvapiek silice mäty piepornej a umiestnite ju okolo vášho domu, najmä do rohov a zákutí, ako aj do dverí a okien, kde sa do vášho domu môže vtlačiť hmyz…

31. Mätový éterický olej myší a potkanov

Viete, že svaly nenávidia mätu piepornú? Silný a silný zápach oleja mäty piepornej dráždi citlivé nosy hlodavcov, ktoré môžu šíriť infekcie, ako je hantavírus, a núti ich sa dištancovať od dráždivých miest…

Esenciálny olej z mäty piepornej sa používa na zbavenie sa myší a potkanov:

Obrana hlodavcov: Pridajte pár kvapiek oleja mäty piepornej do vatových guličiek a umiestnite ich do rohov domu, z ktorých viete, že hlodavce pochádzajú. Je tiež pekné dať ich do kuchynských skriniek. V záhrade si môžete zariadiť použité čajové vrecká namočené do niekoľkých kvapiek oleja mäty piepornej.

Iné použitie éterického oleja mäty piepornej

Pre tento produkt existujú ďalšie skvelé použitia..

32. Mätový éterický olej na chudnutie

Mentol môže ovplyvniť naše vnímanie vône a chuti nášho jedla, a tým zmeniť naše zmyslové vnímanie. To môže pomôcť kontrolovať chuť do jedla a obmedziť prejedanie, čo vedie k chudnutiu..

2008. Štúdia “Vplyv vône mäty piepornej na kontrolu chuti do jedla a príjem kalórií„Ukázalo sa, že tí, ktorí vdýchli paru tohto oleja každé dve hodiny, konzumovali menej jedla, čo malo za následok významné zníženie príjmu kalórií..

Metóda silice mäty piepornej na chudnutie:

 1. Dýchajte rovno: Vdýchnite pár éterického oleja mäty piepornej zdvihnutím fľaše priamo k nosu alebo zapáchaním vreckovky namočenej v niekoľkých kvapkách tohto oleja, aby ste znížili chuť do jedla. Urobte to hneď pred jedlom, aby ste sa vyhli prejedaniu..
 2. Na použitie v difúzore pachov: Keď sa cítite ospalý a chcete niečo zjesť, do difuzéra pridajte mätu mäty piepornej, najmä ak vás priťahuje rýchle občerstvenie. Na chrámy a zápästia môžete tiež aplikovať 1 – 2 kvapky oleja. To zlepší koncentráciu a zameranie a zníži chuť do jedla.

33. Alergický silice silice

Ak trpíte sezónnymi alergiami, zamierte do lekárničky a do fľaštičky vložte mätový olej. Vonný pepermintový olej a eukalyptový olej cez difuzér môžu pomôcť uvoľniť svaly dýchacích ciest. Protizápalové účinky obidvoch olejov môžu upokojiť a znížiť dráždivé príznaky alergie…

34. Mätová silica pre hormonálnu rovnováhu

Olej z mäty piepornej môže zmierniť príznaky syndrómu polycystických ovárií (PCOS) znížením androgénov (ako je testosterón) a môže pomôcť vyrovnať hormóny..

35. Mätový éterický olej na rakovinu

Štúdie ukazujú, že mentol (aktívna zložka oleja mäty piepornej) môže inhibovať rast rakoviny prostaty. Tento olej má tiež ochranný mechanizmus a môže zabrániť poškodeniu DNA vyvolanému žiarením a smrti buniek (10)..

Kontraindikácie a bezpečnostné opatrenia

Éterické oleje sú prírodné, ale výkonné produkty. Niektorí ľudia môžu mať alergickú reakciu na ktorýkoľvek z olejov, takže je vždy lepšie testovať s malým množstvom zápästnej pokožky (nikdy experimentovať na tvári alebo krku) pred aplikáciou, aby ste sa uistili, že nemáte negatívnu reakciu. Esenciálny olej z mäty piepornej je „horiaci“ olej a môže dráždiť pokožku a sliznice, takže je najlepšie ich zmiešať s nosným olejom…

Ľudia, ktorí sú alergickí na tento olej, by ho nemali v budúcnosti konzumovať..

Pri nákupe éterických olejov treba zvážiť

Pri kúpe éterických olejov sa uistite, že štítok na fľaši je zo 100% čistého éterického oleja a či je uvedený správny druh oleja, ktorý potrebujete. Napríklad éterický olej mäty piepornej bude mať nasledujúci názov: Rameno piperita. Ak vidíte slovo „chuť“, znamená to takmer vždy prítomnosť iných prísad.

V ideálnom prípade je vždy lepšie kúpiť éterické oleje z organických zdrojov s označením „Liečebné oleje na terapeutické účelyTo znamená, že neobsahujú toxíny a chemikálie, sú nefiltrované a nerozpustené.

Dávajte pozor aj pri geneticky modifikovaných prísadách a vyberajte iba éterické oleje bez GMO.

Záverečné slová

Neexistujú žiadne štandardné recepty súvisiace s éterickými olejmi a to, čo vo vašom prípade môže fungovať pre niekoho iného. Pretože sme všetci biochemicky exkluzívni, je lepšie experimentovať s rôznymi éterickými olejmi, venovať pozornosť reakcii vášho tela a nájsť „osobné zmesi“, ktoré pre vás najlepšie fungujú.

Leave a Reply