Zlomené rameno, čo robiť s vyholeným ramenom

Liečba poranenia ramena

Bežné zranenia zahŕňajú modriny na ramene, ktoré sú najčastejšie spôsobené pádom alebo úderom osoby. Traumatický dopad na ramenný kĺb zahŕňa poškodenie mäkkých tkanív kože, krvných ciev, väzov a svalov. Trauma sa často spája s dislokáciou alebo zlomeninou, preto sa musí pred liečbou určiť závažnosť a povaha lézie a musí sa konzultovať s traumatológom, ktorý poradí, ako liečiť a čo robiť s poranením ramena.. .

Príznaky pomliaždeného ramena

Klinické príznaky poranenia ramenného kĺbu sa rýchlo vyvíjajú. Ihneď po poranení sa prasknú malé krvné cievy, poškodia sa nervové zakončenia, zvýši sa prietok krvi, čo vedie k bolesti a hematóme (modriny). Ak je poškodená integrita periartikulárneho tkaniva, cievy sa naplnia krvou, zvýši sa miestna teplota a vyvíja sa zápalová reakcia. Silné modriny často vedú k poškodeniu nervových tkanív, ktoré spôsobuje nielen silnú bolesť, ale aj citlivosť končatín a ťažkosti s pohybom rúk…

Príznaky pomliaždeného ramena závisia od závažnosti nárazu, stupňa poškodenia mäkkých tkanív. Medzi bežné príznaky úrazu patria:

 • Akútna bolesť, ktorá je niekoľko hodín. Zhoršuje sa tým, že sa snaží pohybovať končatina alebo hmat.
 • Opuch mäkkých tkanív ramien – závisí od miesta zranenia alebo subjektu nárazu.
 • Hematóm – objavuje sa niekoľko hodín po zranení.
 • Znížená funkcia ramena pri zachovaní rozsahu pohybu.

Traumatológia má 4 stupne poranenia ramena:

Stupeň 1 – menšia bolesť, ktorá zmizne v priebehu niekoľkých hodín, ale môže sa vrátiť, keď sa pokúsi posunúť kĺb. Bolesť sa objaví po 3 až 5 dňoch. V mieste podliatin je hematóm, ktorý má najprv namodralý odtieň, potom zožltne a zmizne…

2 stupne – zahŕňajú akútnu bolesť, opuch, opuch a podkožné krvácanie. Pod pokožkou sa vytvára hematóm, ktorý sa skladá z koagulovanej krvi a pokožka mení farbu. Občas sa vyskytne kožná hyperémia s epidermálnou exfoliáciou. Bolesť je narušená nielen pohybom ruky, ale aj pri odpočinku.

3 stupne – je hlboká lézia väzov, krvných ciev a šliach. Je tu ostrá a prešívaná bolesť, ktorú ešte zhoršuje najmenší pohyb ruky, ako aj znecitlivenie a brnenie v pleciach. Pri tomto stupni zranenia často dochádza k dislokácii a poškodeniu chrupavky.

4 stupne – silná bolesť a úplná strata motorickej aktivity postihnutej končatiny. Mäkké tkanivá, nervové zakončenie a početné cievy sú poškodené. Krvácanie pod kožou je často ťažké a dosahuje lakťový kĺb.

Dôležité! Ak dôjde k poraneniu ramena, je dôležité ho odlíšiť od dislokácie alebo uzavretej zlomeniny. Pri zlomenine teda existuje úplné obmedzenie pohyblivosti kĺbov, prasklín kĺbov, rýchleho opuchu a silnej bolesti. V prípade pomliaždenia sa takéto príznaky nevyskytujú, ale s cieľom vylúčiť vážne zranenia by ste mali navštíviť svojho lekára a mať röntgenové vyšetrenie ramenného a kostného kĺbu…

Prvá pomoc

Prvá pomoc, ktorá pomôže zlepšiť celkový stav pacienta pred prijatím do nemocnice alebo k traumatológovi, sa považuje za dôležitú, keď sa dostane poškriabané rameno. Prvá pomoc pri poškodení ramenného kĺbu pozostáva z nasledujúcich krokov:

 • Ručné vyšetrenie na poškodenú kožu alebo vyčnievajúce fragmenty kosti.
 • Požiadajte osobu, aby pohla prsty a celou končatinou.
 • Ak existujú nejaké rany alebo škrabance, mali by byť ošetrené antiseptickým prostriedkom a aplikované sterilným obväzom.
 • Pohybujte končatinu pneumatikami z improvizovaných predmetov. Ohnite ruku za lakte, okolo krku uviazajte šál alebo uterák.
 • Naneste 10 minút na oblasť bolesti.
 • Pri silnej bolesti vám môžu byť predpísané lieky proti bolesti uvedením obete, ak ste alergický na tento liek..

diagnostika

Pri identifikácii podliatin ramenného kĺbu, pri eliminácii závažnejších poranení, traumatológ pomôže lekárovi, ktorý vykoná vyšetrenie, zhromaždí anamnézu a predpíše potrebné vyšetrovacie metódy. Najviac informatívne metódy vyšetrenia sú rádiografia, ktorá umožňuje vyhodnotiť stav kostného tkaniva, odstrániť alebo potvrdiť zlomeniny, dislokáciu, praskliny. MRI pomôže posúdiť stupeň poškodenia mäkkých tkanív a ciev..

Liečba poranenia ramena

Ak sa získa modrina na ramene, rana by sa mala liečiť podľa pokynov lekára a liečba by mala byť úmerná stupňu poškodenia kĺbov a periartikulárneho tkaniva. Liečba pozostáva zo súboru opatrení na zníženie bolesti, odstránenie modrín, obnovenie pohyblivosti kĺbov a zníženie rizika komplikácií. Liečba poranení pozostáva z:

 1. Kompletná opierka rúk po dobu 5 až 10 dní. Na imobilizáciu môžete použiť rôzne ortopedické pomôcky – Deso manžety, šatku.
 2. Chladné vody v mieste poranenia 10 – 15 minút.
 3. Farmaceutické prípravky na vnútorné a vonkajšie použitie. Užívajte lieky proti bolesti a protizápalové lieky. Vonkajšia liečba zahŕňa použitie mastí a gélov na anestéziu a hematómovú resorpciu.
 4. Fyzioterapia – súbor postupov na odstránenie hematómu, zlepšenie krvného obehu, zrýchlenie vašej mobility a flexibility.
 5. Alternatívnou liečbou je použitie receptov, ktoré obsahujú zložky rastlinného alebo živočíšneho pôvodu.

Priemerná liečba podliatin ramien je 5 až 14 dní. Vo vážnejších prípadoch môže proces liečby trvať až 3 týždne. Ak je modrina zanedbateľná, nie je potrebná osobitná lekárska starostlivosť, liečba sa môže vykonávať doma pomocou farmaceutických liekov a tradičnej medicíny…

Konzervatívna terapia

Nie je potrebné brať lieky na menšie modriny. Ak sa však vyskytne závažné poškodenie kĺbov, bolesť, subkutánny hematóm, lekár vám predpíše lieky na zmiernenie bolesti, zápalu, opuchu a odstránenia hematómu…

 1. Analgetiká – používajú sa v prvých dňoch po zranení na zmiernenie bolesti: Ketanov, Tempalgin, Analgin, Nurofen atď…
 2. Protizápalové lieky – zmierňujú zápaly, zmierňujú bolesť: ortofén, indometacín, diklofenak, paracetamol, Move & Flex a ďalšie. Odporúča sa maximálne 7 dní.
 3. Masti a gély – aplikované v mieste podliatiny na pomazanie a odstránenie hematómu: Lyoton, masť heparínu, troxevasín, Finalgon, gél Fastum, Voltaren a ďalšie..
 4. Vitamínová terapia – Ascorutin, Centrum, Supradin a ďalšie komplexy predpisuje lekár na posilnenie ciev, zásobovanie tela nevyhnutnými vitamínmi a minerálmi..

Ak sa vyvinie serózna tekutina v kĺbovej dutine alebo sa rozvinie hnis, lekár vám urobí punkciu, aby ste ju odstránili, nasledovanú antiseptikom…

fyzikálnej terapie

Poranenie pliec sa môže liečiť fyzioterapiou, ktorá pozostáva z 5 až 10 procedúr, ktoré lekár predpíše každému pacientovi individuálne. Umožňujú zmierniť bolesť, eliminovať zápalové reakcie, urýchliť resorpciu hematómu. V praxi sa bežne používajú:

 • magnet;
 • elektroforéza liečiva;
 • parafínové kúpele;
 • ultrafialové žiarenie;
 • svalová elektrostimulácia.

Akákoľvek fyzioterapeutická procedúra je predpísaná najskôr 5 dní po zranení. Masáž bude prospešná aj pri pomliaždeninách, ale pri bolestiach by sa mala robiť vo fáze Move & Flex..

Ľudová medicína

Po zranení mnohí nespěchajú, aby vyhľadali lekársku pomoc a rozhodli sa pre ambulantnú liečbu tradičnou medicínou. Pred ošetrením modrín ramien doma však musíte zabezpečiť, aby nedochádzalo k porušeniu integrity kosti v mieste lézie a aby samotná modrina bola ľahká. Existujú stovky osvedčených receptov tradičnej medicíny, ktoré môžu pomôcť pri odstraňovaní hematómu po pomliažde, zmierňujú bolesti a zrýchľujú pohyb a pohyb:

Receptové číslo 1. Koreňová masť lopúcha. Pri príprave lieku musíte dôkladne opláchnuť koreň lopúcha, rozdrviť strúhadlom alebo strúhadlom, pridať 1 šálku olivového oleja a nechať pôsobiť 12 hodín. Obal, ale nie variť. Potom sa ochladí a nanesie sa na modrinu 2-krát denne, trením jemnými masážnymi pohybmi.

Recept číslo 2. Dážďovka so zranením ramena. Dážďovky treba rozdrviť, vytlačiť šťavu a vyčistiť ramenný kĺb.

Recept číslo 3. Pracie mydlo. Na strúhanie budete potrebovať malý kúsok pracieho mydla, pridajte 30 g gáforového prášku a 30 g amoniaku. Všetko premiešajte, nalejte 1 šálka terpentínu a namažte poranené rameno.

Receptové číslo 4. Bodyagi. Jeden z najúčinnejších nástrojov na boj proti modrinám. Prášok si môžete kúpiť v ktorejkoľvek lekárni v meste. Počas prípravy stačí zmiešať telový prášok s vodou a aplikovať na plece.

Recept číslo 5. Ocot z hematómu. Tento predpis zmierni zápal a zmierni bolesť. Pridajte 1 polievkovú lyžicu do 500 ml vody. lyžica 9% octu. Roztok sa navlhčí a aplikuje na miesto poranenia.

Tradičnú medicínu je možné používať na zranenia ramenných kĺbov, kým nemáte Move & Flex, ale pred použitím sa musíte uistiť, že daná osoba nie je alergická na receptúru…

Možné následky

Mnohí sa domnievajú, že poranené rameno nie je vážne zranenie a že na odstránenie všetkých príznakov stačí niekoľko dní. V prípade vážneho poškodenia ramenného kĺbu by ste sa však mali poradiť so svojím lekárom, pretože trauma môže viesť k rozvoju rôznych komplikácií. Zvyčajné následky poraneného ramena sú:

 • Hromadenie krvi vo svalovom tkanive.
 • bursitis.
 • Kostné trhliny.
 • hemartróza.
 • Nekróza končatín.

Riziko komplikácií sa zvyšuje pri neskorej návšteve lekára, keď sa v kĺbových štruktúrach začínajú vyvíjať závažné zápalové alebo hnisavé procesy. Aby ste odstránili následky poranenia, mali by ste sa poradiť s lekárom, ktorý vyhodnotí stupeň poškodenia kĺbov, odstráni zlomeniny, dislokáciu, výrony, predpíše vhodné ošetrenie a poskytne užitočné liečebné odporúčania…

Leave a Reply